Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

SOR w Drezdenku

Share on facebook
Udostępnij

W miniony piątek 24 września odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu w Drezdenku, w którym udział wzięli Poseł na Sejm RP Elżbieta Płonka, Wicestarosta Paweł Antczak, Prezes Maciej Bak oraz Dyrektor ds. Medycznych Izabela Jaraczewska.

Jak bardzo ważna jest ta inwestycja?

W Izbie Przyjęć w Drezdenku każdego dnia przyjmowanych jest średnio 30 pacjentów, co w skali roku daje bardzo wysoka liczbę obsługiwanych chorych. Tu kumulują się przeróżne ludzkie tragedie. Pacjenci muszą być wstępnie zdiagnozowani celem podjęcia decyzji, czy pacjent wraca do domu czy zostaje w szpitalu, wymagając natychmiastowej interwencji medycznej. SOR mógłby powstać w wyniku przebudowy Izby Przyjęć. Możemy zatem śmiało powiedzieć o różnicach w bazie lokalowej oraz wyposażeniu w sprzęt zdecydowanie na korzyść Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Utworzenie SOR-u wymusi również zmianę organizacji pracy. Obecnie lekarze nie pełnią dyżurów na Izbie Przyjęć, muszą opuszczać pacjentów przebywających na  poszczególnych oddziałach, aby w nagłym wypadku zejść i zabezpieczyć pacjenta wymagającego nagłej pomocy. Na SOR obowiązuje inny system, a lekarz jest dostępny 24 h/ dobę. Zgodnie z wymogami Ustawy o Ratownictwie Medycznym SOR jest podzielony na obszary, które spełniają różne funkcje i zapewnia całodobowa opiekę lekarsko-pielęgniarską. SOR posiada również bardziej korzystny poziom finansowania, przy wzroście opieki i zabezpieczenia pacjentów. Zmodernizowanie Izby Przyjęć i wyposażenie w nowoczesny, energooszczędny sprzęt i aparaturę medyczną spowoduje, że każdy pacjent będzie czuł się bezpiecznie, a szpital będzie oferował lepsza opiekę, bardziej komfortowe warunki pracy i będzie konkurencyjny na rynku usług medycznych kontraktowanych przez NFZ.

 „To niezwykle ważna inwestycja. To właśnie na SOR trafiają pacjenci potrzebujący opieki lekarskiej, często po wypadkach, bądź w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu a nawet życiu. Stąd decyzja o wsparciu tej inwestycji”- podkreśla Poseł na Sejm RP Elżbieta Płonka.

Dzięki tej inwestycji mogłyby powstać optymalne warunki do ratowania życia pacjentów. Nastąpiłaby  poprawa ergonomii i efektywności pracy personelu medycznego, wzrost funkcjonalności poszczególnych obszarów dotychczasowej Izby Przyjęć oraz znaczące skrócenie dróg komunikacyjnych szpitala. Inwestycja przekłada się na to, co najważniejsze- bezpieczeństwo naszych pacjentów i komfort pracy dla personelu.

Prezes szpitala przedstawił podczas spotkania procedury oraz poszczególne etapy utworzenia SOR-u w Drezdenku, a także bilans korzyści- w tym ekonomicznych przemawiających za  przebudową Izby Przyjęć.

Skip to content