Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Spotkanie z Ratownikami Medycznymi

Share on facebook
Udostępnij

Zazwyczaj jako pierwsza pojawia się na miejscu wypadku. Ich zadaniem jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu i jeśli to możliwe, przeprowadzenie z nim wywiadu, aby móc przekazać stosowne informacje lekarzowi. Ten niezwykle odpowiedzialny zawód to: ratownik medyczny.

 Co zrobić, aby zostać ratownikiem medycznym? Przede wszystkim trzeba przygotować się na wzmożoną pracę. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji to jednak nie wszystko, nie każdy nadaje się do wykonywania tej profesji, nawet mimo stosownych kompetencji. Kandydat na ratownika powinien posiadać pewne cechy charakteru, musi przede wszystkim wyróżniać się dobrą kondycją psychiczną, opanowaniem i odpornością na stres. Oprócz tego powinien być odpowiedzialny, zdecydowany i komunikatywny. Ważne również, aby wykazywał gotowość do pracy w ekstremalnych warunkach i umiał trzeźwo ocenić nawet trudne sytuacje.

13 października ratownicy medyczni pracujący w drezdeneckim szpitalu z uśmiechem przywitali gromadkę dzieci ze szkoły Podstawowej nr 1 w Drezdenku, które wraz z wychowawczyniami odwiedziły miejsce stacjonowania Zespołów S i P oraz Zespołu Transportowego. Radość była ogromna, zwłaszcza że dzień wyjątkowy, gdyż dziś obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Uczniowie klasy 1A i 1B rozpoczęły spotkanie od głośnego odśpiewania symbolicznego „sto lat”.

Następnie ratownicy przybliżyli dzieciom możliwości pracy w zespołach ratownictwa medycznego, a także opowiedzieli o wyposażeniu karetek. Atrakcją oczywiście okazał się sygnał świetlny i dźwiękowy, jakim dysponuje karetka. Dzieci chętnie zadawały pytania dotyczące pracy ratownika czy sprzętu medycznego znajdującego się w karetkach. Na zakończenie uczniowie podarowali ratownikom słodki upominek i medal Super bohatera- bo pamiętajmy, że nie wszyscy bohaterowie noszą peleryny. Nasi mają pomarańczowe uniformy.

Pamiętajmy!

Jeszcze do niedawna pogotowie ratunkowe można było wezwać pod numerem 999. Obecnie wszystkie służby ratownicze obsługuje jeden numer telefonu 112 i to dyspozytor decyduje o tym, jakich specjalistów należy zawiadomić i wysłać na miejsce zdarzenia czy wypadku.

Skip to content