Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

KIEDY I PO CO DO KARDIOLOGA?

Share on facebook
Udostępnij

Które objawy powinny skłonić nas do wizyty u kardiologa? 

Nie tylko te, które automatycznie łączymy z sercem, jak ból w klatce piersiowej. Warto zwrócić uwagę także na duszność, spadek tolerancji wysiłku, omdlenia, zasłabnięcia, kołatania serca, a także na obrzęki nóg. Jest co najmniej kilka objawów, które mogą wskazywać na chorobę serca. Najpowszechniejszym objawem, który najczęściej zmusza pacjentów do wizyty u kardiologa, jest ból w klatce piersiowej. Do wizyty u kardiologa powinny skłonić nas  także: duszność, zadyszka, niemożność wykonania większego wysiłku i zmęczenie. To mogą być objawy wskazujące na chorobę wieńcową, arytmie czy niewydolność serca. Powinniśmy także zwrócić uwagę na uczucie kołatania czy nierównego bicia serca. Warto mierzyć sobie puls. Kolejny niepokojący objaw to omdlenia i zasłabnięcia, które mogą być związane na przykład z wadami serca lub zaburzeniami rytmu serca. Dlatego ważne sa wizyty u kardiologa.  Najmniej ryzykujemy, gdy badamy się profilaktycznie, gdy wspólnie z kardiologiem oszacujemy nasz profil ryzyka wystąpienia choroby serca i naczyń krwionośnych. Warto jest wiedzieć, warto być świadomym, aby w późniejszym okresie życia spotkać się w gabinecie również tylko ze wskazań profilaktycznych.

Jak przygotować się do wizyty?

Przede wszystkim trzeba zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań i ewentualnie  karty wypisowe z pobytu w szpitalu. Często przed różnymi zabiegami wykonuje się badanie EKG. Warto je ze sobą zabrać, bo dzięki temu można porównać wyniki aktualnego i wcześniejszego badania. Dynamika zmian widoczna w zapisie EKG może świadczyć o chorobie serca, tak więc jest to bardzo ważna informacja dla lekarza.

Pamiętajmy, że objawy chorób serca mogą pojawiać się nagle lub narastać powoli przez lata. Choroby serca należą do tych, które w większości przypadków sprowadzamy na siebie sami. Sercu bowiem szkodzi stres, zwłaszcza częsty i długotrwały. Do chorób serca przyczynia się też zła dieta, wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi, nadmiar rozmaitych używek (alkoholu, papierosów itp.).

Poradnia Kardiologiczna zmieniła lokalizację i mieści się w nowych, komfortowych pomieszczeniach na 1 piętrze przychodni przyszpitalnej w gabinetach numer 106 oraz 107.

Rejestracja pod numerami telefonów: 957620505 lub 957620510

Lekarz prowadzący: Jacek Przybylski- specjalista kardiolog

Skip to content