Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Diagnostyczne Laboratorium Medyczne stawia na rozwój!

Share on facebook
Udostępnij

 Przygotowanie bazy laboratoryjnej do możliwości prowadzenia innowacyjnej diagnostyki laboratoryjnej oraz diagnostyki mikrobiologicznej, co w efekcie wpłynie na polepszenie dostępności do  to zadanie priorytetowe pracowników Diagnostycznego Laboratorium Medycznego. Doposażenie w sprzęt najnowszych technologii w zakresie diagnostyki  umożliwia wprowadzenie innowacyjnych metod diagnostycznych na potrzeby oddziałów szpitala i przychodni specjalistycznych, a także pacjentów kierowanych z innych podmiotów.    Laboratorium wzbogaciło się w wysoce specjalistyczny, światowej klasy sprzęt diagnostyczny zapewniający wysoką jakość i wiarygodność wyników.  Wśród nowości sprzętowych znajdziemy w laboratorium Ba400 analizator biochemiczny, niezbędny do wykonywania badań np. poziomu glukozy, mocznika, kreatyniny, elektrolitów i LDH. Analizator immunologiczny Access, na którym diagności wykonują badania TSH, FT3, FT4, przeciwciała CoV IgG i IgM,  a także nowość; badania poziomu kwasu foliowego, ferrytyny, witaminy B12, czy markery- CEA, Ca125, Ca 19-9. Nad prawidłowością procesów laboratoryjnych czuwają specjaliści diagnostyki laboratoryjnej. Wszyscy pracownicy biorą udział w ciągłych szkoleniach zewnętrznych i wewnętrznych, co umożliwia dostosowywanie oferty badań do potrzeb zgodnych z rozwojem procesu leczenia. Laboratorium znajduje się na liście krajowej laboratoriów spełniających standardy oraz prowadzi kontrole jakości zgodne z normami międzynarodowymi. A jak pacjent powinien przygotować się do pobrania krwi?

  1. Na pobranie krwi należy zgłosić się rano (7:00-10:00) i najlepiej na czczo oraz bez palenia papierosów.
  2. Wcześniej nie należy wykonywać wysiłku fizycznego, a przed pobraniem krwi odpocząć 10-15 minut w pozycji siedzącej.
  3. Niektóre badania nie wymagają wcześniejszej głodówki, lecz pomimo tego pacjent powinien zgłosić się rano, gdyż zawartość badanych składników krwi waha się dobowo w wartości norm dostosowane są do tej pory dnia.
  4. Jeśli pacjent pobiera jakikolwiek lek, musi zgłosić ten fakt przed pobraniem krwi. Jeśli to możliwe należy wstrzymać się z przyjęciem leków do czasu pobrania krwi.
  5. Jeśli pacjent wypił lub zjadł posiłek przed pobraniem krwi powinien również poinformować o tym osobę pobierającą krew. Zalecane jest wypicie przed pobraniem szklankę wody.
  6. Pacjent powinien poinformować osobę pobierającą jeśli mdleje na widok krwi, aby wcześniej można było podjąć odpowiednie środki zaradcze.
Skip to content