Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Ruszyła kolejna, tegoroczna Akcja Movember – Wąsopad!

Share on facebook
Udostępnij

Listopad to nie tylko miesiąc spadających liści, ale także miesiąc solidarności z mężczyznami walczącymi z nowotworami gruczołu krokowego i rakiem jąder. Kampania Movember, znana w Polsce jako Wąsopad, ma na celu zwiększenie świadomości na temat tych chorób oraz zachęcenie do profilaktyki. Idea kampanii jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Bo statystyki są niepokojące. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50-80 lat i 80 procent mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty.

Pamiętajmy! Samobadanie jąder jest prostą, ale skuteczną metodą wykrywania niepokojących zmian.

Pierwsze objawy mogą być mało dokuczliwe, a w związku z tym często bagatelizowane przez mężczyznę. Należy pamiętać, że każdy mężczyzna, a szczególnie ten, który znajduje się w grupie ryzyka rozwoju nowotworu, powinien wykonywać regularnie samobadanie jąder.

Dlaczego profilaktyka i wczesna diagnostyka są ważne?

Nie od dziś wiadomo, że czym wcześniej wykryta i zdiagnozowana choroba nowotworowa, tym szanse na skuteczne i pełne wyleczenie rosną. Zaś jedyny sposób, aby wykryć ewentualne zmiany, to regularne badania medyczne oraz samobadanie. Zarówno raka jądra, jak i prostaty cechują dobre rokowania i w żadnym razie nie jest to żaden „wyrok“. Jednak kluczowe jest wyrycie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium i szybkie podjęcie odpowiednio dobranej terapii.

Skip to content