AKTUALNOŚCI

Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego w 2017 roku


17.02.2021
COVID 19 bez tajemnic.
Koronawirus nie daje za wygraną. Statystyki szybują, a w naszym najbliższym otoczeniu jest coraz więcej osób, które miały z nim kontakt. Czas uświadomić sobie, że każdy z nas może ulec zakażeniu i zachorować. Prawdopodobieństwo jest duże, dlatego musimy wiedzieć, co robić gdy istnieje realne podejrzenie o zakażenie covid-19. Groźniejszy od COVID-19 może okazać się brak rzetelnej wiedzy. Dlatego zebraliśmy podstawowe pojęcia oraz informacje o tym jak postępować w przypadku zakażenia. Podstawą do stwierdzenia zakażenia jest TEST MOLEKULARNY RT-PCR w kierunku SARS-COV-2. To tak zwany test genetyczny, na wynik którego czekamy od 1 do 3 dni. Skierowanie na bezpłatny test może wystawić lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej /POZ/ po ocenie stanu zdrowia pacjenta w czasie teleporady lub wizyty osobistej. Na testy molekularne kierowane są osoby, u których występują objawy charakterystyczne dla COVID-19, przede wszystkim: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, bóle mięśniowe, utrata węchu lub smaku. W laboratorium diagnostycznym dostępne są TESTY SEROLOGICZNE (IgG, IgM), które wykrywają przeciwciała anty–SARS-CoV2. Pozwala to określić, czy dana osoba przebyła infekcję COVID-19. O wyniku testu RT-PCR lekarz POZ dowiaduje się z aplikacji i informuje pacjenta telefonicznie. Informację taką chory samodzielnie odczytać na swoim Indywidualnym Koncie Pacjenta. Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Szpitalna Izba Przyjęć korzysta również z testu antygenowego, który pozwala na szybkie, jakościowe wykrycie antygenu SARS-CoV-2 w próbkach z nosa lub z nosogardzieli . Test antygenowy wykorzystywany jest ze względu na możliwość szybszego uzyskania wyniku niż ma to miejsce w przypadku klasycznego badania PCR. (około 15 minut).
W przypadku osoby z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa lekarz wydaje decyzję o IZOLACJI DOMOWEJ, bądź też o umieszczeniu chorego w szpitalu. Wskazaniem do hospitalizacji jest wysoka , trudna do zbicia gorączka powyżej 38 st.C, której towarzyszy kaszel i duszności. Takie objawy wymagają konsultacji w szpitalu zakaźnym. Dotyczy to w szczególności osób u których dochodzi do rozwoju koronawirusowego zapalenia płuc i będącej jego konsekwencją ciężkiej niewydolności krążeniowo- oddechowej, lub takich, u których wstępne objawy wskazują na możliwość niekorzystnego biegu wydarzeń. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć objawów i odpowiednio szybko zgłosić się do lekarza lub szpitala zakaźnego w którym zostaną zastosowane odpowiednie metody leczenia farmakologicznego, zgodne z najnowszymi publikacjami naukowymi dotyczącymi możliwości wykorzystania środków farmakologicznych już istniejących i stosowanych w leczeniu innych chorób. Pamiętajmy, że czas odgrywa tutaj istotną rolę, gdyż choroba jest podstępna. Dlatego apelujemy, aby nie lekceważyć swojego stanu zdrowia i jeśli pojawią się niepokojące objawy chorobowe przemawiające za pozytywnym wynikiem korona wirusa, nie należy zwlekać, lecz pilnie zgłaszać się do lekarza lub na szpitalną Izbę Przyjęć.


12.02.2021
Punktualnie o godz.10:00 rozpoczęły się szczepienia nauczycieli.
Do pierwszej grupy osób zaszczepionych należą pracownicy Przedszkola Publicznego w Drezdenku.
Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia od piątku pierwsze dawki przyjmują nauczyciele poniżej 60. roku życia, którzy prowadzą stacjonarne zajęcia w szkołach i placówkach specjalnych, a także nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela i pomoc wychowawcy, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych. Pozostali nauczyciele i nauczyciele akademiccy poniżej 60. lat będą mogli rejestrować się na szczepienie od poniedziałku. Nauczyciele, którzy poddali się szczepieniu zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, szczepieni są preparatem wektorowym firmy AstraZeneca. Szczepienie podawane jest w dwóch dawkach.


12.02.2021
11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Święto, które jest potrzebą zwrócenia uwagi na osoby chore, jak również na te, które się nimi opiekują. Jest także efektem potrzeby zapewnienia lepszej opieki chorym. Ten szczególny dzień stał się wezwaniem, aby choć raz w roku poświecić czas refleksji i modlitwie nad tymi, którzy cierpią fizycznie i duchowo.
Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 w tym roku ten dzień ma szczególny charakter. Na całym świecie w obliczu pandemii koronawirusa chorzy pozostają odosobnieni od rodziny i najbliższych, a niekiedy ich jedynym wsparciem staje się personel medyczny. Dlatego tak ważne jest budowanie przez personel medyczny z chorym pacjentem relacji opartej na trosce, zaangażowaniu i zaufaniu.
Tego dnia nie mogło zabraknąć uśmiechu w drezdeneckim szpitalu. O pacjentach przebywających w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym pamiętał Starosta Strzelecko- Drezdenecki Bogusław Kierus oraz Wicestarosta Paweł Antczak, którzy na ręce prezesa Macieja Baka oraz Ewy Jaworuckiej- ordynatora ZOL-u złożyli upominki dla pacjentów. Zdrowie pacjentów jest najważniejsze, dlatego do życzeń złożonych na ręce prezesa, Starosta przekazał witaminy ukryte w owocach oraz blender kielichowy do wykonywania zdrowych i smacznych koktajli owocowych. Sprzęt AGD będzie służył pacjentom przebywającym w opiece długoterminowej w Drezdenku. Ten mały gest w tak ważnym dniu ogromnie ucieszył pacjentów, którzy z uśmiechem przystąpili do degustacji przygotowanych shaków witaminowych. Można rzec tylko jedno: na zdrowie!


12.02.2021
Dziś w roli głównej we wszystkich domach występuje pączek.
W Tłusty Czwartek nie mogło zabraknąć świeżych, puszystych, pachnących pączków dla pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, którzy otrzymali przesyłkę od Piekarni&Cukierni HERT z Gościmia. Wyjątkowy smak domowych pączków, podkreślony aromatyczną konfiturą będą pamiętali pensjonariusze bardzo długo. Poczęstunek był okazją do wspólnego biesiadowania i wspominania beztroskich chwil z dzieciństwa.
Ordynator Ewa Jaworucka oraz kierownik Lidia Karolczuk przekazują słowa podziękowania w imieniu własnym oraz pacjentów właścicielom Piekarni&Cukierni HERT za słodką niespodziankę.


08.02.2021
Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. podpisało umowę na dofinansowanie w formie darowizny przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w wysokości 611, 924,82 zł na zakup sprzętu medycznego. W ramach transzy zrealizowanej przez Fundację PGNiG na początku tego roku, wsparcie otrzymało łącznie 11 szpitali i ośrodków ochrony zdrowia w kraju, w tym szpital w Drezdenku. Fundusze od PGNiG umożliwią wyposażenie karetek w defibrylatory lifepack, respiratory Weinmann oraz pompy strzykawkowe. Dotacja pozwoli również na zakup respiratora, aparatu USG, a także pomp strzykawkowych z przeznaczeniem na Oddział intensywnej Opieki Medycznej.
- Za nami kilkanaście trudnych miesięcy, które w sposób szczególny doświadczyły osoby starsze i słabsze, a także opiekujących się nimi na co dzień lekarzy, pielęgniarki, sanitariuszy oraz innych przedstawicieli personelu medycznego. W obliczu koronawirusa ich bezpieczeństwo oraz komfort pracy mają najwyższą wartość. Ogromnie cieszymy się, że jako Grupa PGNiG możemy ich wspierać, a tym samym symbolicznie podziękować za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc, jaką niosą każdego dnia milionom Polaków – podkreślił Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.


08.02.2021
W obecnej sytuacji obok słów „pandemia” i „koronawirus” jednym z najczęściej używanych pojęć jest również „respirator.” Zdążyliśmy się już oswoić z wiedzą, że respiratory są używane do leczenia najcięższych postaci infekcji koronawirusem i do tego, że potrzebujemy ich jak najwięcej. Pacjenci z ciężkim uszkodzeniem układu oddechowego w przebiegu COVID-19 wymagają zastosowania zaawansowanego leczenia wentylacyjnego, a zaprotezowanie oddechu przy użyciu taniego i podstawowego respiratora może okazać się działaniem niewystarczającym. Pacjenci poddani respiratoterapii są w szpitalu najbardziej bezbronnymi osobami, dlatego należy o nich zadabać w sposób szczególny. Zaawansowany respirator będzie bardzo potrzebny również po okresie pandemii, a przez kolejne 10-15 lat użytkowania zdecydowanie lepiej spełni swoje zadanie niż 2 respiratory o podstawowych parametrach. Wydział bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał szpitalowi w Drezdenku 3 respiratory Evita V600 o łącznej wartości 387180,00 zł oraz 2 koncentratory tlenu Philips typ Everflo o wartości 9720,00 zł.
Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację epidemiczną i liczbę pacjentów wymagających hospitalizacji w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu strzelecko-drezdeneckiego kolejny raz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zaopatrzył szpital powiatowy w Drezdenku w nowoczesny i funkcjonalny sprzęt medyczny niezbędny do walki z COVID-19. Respirator Drager Evita V600 jest narzędziem do wdrażania strategii wentylacji , który pomaga zapobiegać urazom płuc, poprawiając jednocześnie wymianę gazową . Nowoczesne urządzenie łączy zaawansowaną wentylację z estetycznym wyglądem i nowoczesną koncepcją obsługi. EverFlo Philips aparat tlenowy przeznaczony dla pacjentów stosujących terapię wspomagania tlenem. Koncentrator tlenu produkuje tlen w sposób ciągły, rozbijając otaczające nas powietrze na cząsteczki i oddzielając tlen od azotu. Tlenoterapia może być prowadzona przez kaniulę nosową lub maskę tlenową.
Sprzęt dotarł do szpitala już w piątek przy wsparciu niezawodnego właściciela firmy Biernat Transport Huberta Biernat, dzięki uprzejmości którego bezpiecznie zostały przywiezione respiratory i koncentratory tlenu z Gorzowa Wlkp. Problem z rozładunkiem wielkogabarytowych paczek rozwiązał pan Ryszard Chwalisz właściciel firmy REMI, który podjął się wypakowania ciężkiej przesyłki.
Można by rzec, że szpital ma wielu przyjaciół wśród lokalnego społeczeństwa , na których zawsze może liczyć. Prezes oraz pracownicy dziękują firmie Biernat Transport oraz firmie Remi za pomoc przy transporcie i rozładunku tak ważnego sprzętu medycznego, który będzie służył wielu pacjentom.


29.01.2021
Oznaczenie przeciwciał anty-Sars_Cov-2 a szczepienie przeciwko COVID-19.
Koronawirus nadal jest niebezpieczny. Sposobem na kontrolę oraz ograniczenie jego rozprzestrzenianie może być wykonywanie testów wykrywających przeciwciała, które organizm wytwarza w wyniku kontaktu z tym wirusem. Takie badanie serologiczne może wskazać, czy doszło do infekcji oraz wykryć tzw. cichych nosicieli, czyli osoby, u których przebieg choroby jest bezobjawowy. Testy na przeciwciała są dostępne w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym w Szpitalu w Drezdenku.
Przeciwciała to rodzaje białek, które charakteryzują się zdolnością do rozpoznawania antygenów. Są one produkowane przez układ immunologiczny, a ich zadaniem jest ochrona organizmu człowieka przed wirusami i bakteriami. Ich obecność we krwi dostarcza bardzo dużo informacji na temat infekcji.
Badania anty-SARS-CoV-2 w klasie IgM, igG pozwalają na wykrycie przeciwciał, które są wytwarzane w odpowiedzi na kontakt z koronawirusem. Test serologiczny pozwala na wykrycie informacji o tym, czy pacjent przebył infekcję, pozwala zidentyfikować ozdrowieńców. Nie jest jednak stosowany w diagnostyce aktualnego zakażenia czy oceny przebiegu leczenia.
Przeciwciała IgM produkowane są jako pierwsze, ich stężenie wzrasta w pierwszych dniach infekcji, a następnie stopniowo maleje. Jeżeli wynik testu wskazuje obecność tylko przeciwciał IgM, sugeruje to wczesny etap zachorowania na COVID-19. Z kolei przeciwciała igG określane są mianem przeciwciał tak zwanej później fazy infekcji, a ich obecność wskazuje na to, że do zakażenia doszło wcześniej niż kilka tygodni temu. Jeżeli w naszym organizmie obecne są zarówno przeciwciała IgG jak i IgM sugeruje to, że zakażenie miało miejsce w ostatnich kilku tygodniach.
Przechorowanie COVID-19 nie gwarantuje trwałej odporności. Dlatego jest wskazane, aby ozdrowieńcy również poddawali się szczepieniu. Pytanie, kiedy jest najlepszy moment dla osoby, która przechorowała Covid-19, aby się zaszczepić? Jeżeli pacjent przeszedł COVID-19 skąpoobjawowo lub bezobjawowo, uważa się, że osoba ta powinna się zaszczepić około miesiąca od uzyskania dodatniego wyniku, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że organizm nie wytworzył dużego poziomu odporności. Natomiast osoby, które przeszły chorobę z pełnymi objawami i mają duży poziom przeciwciał, mogą być szczepione w późniejszym terminie. Obecnie dominuje trend, aby szczepić te osoby mniej więcej po 3 miesiącach od przechorowania. Jeśli taka osoba monitoruje swój poziom przeciwciał i jeżeli utrzymuje się on na wysokim poziomie, można to szczepienie przesunąć w czasie. Natomiast wiadomo, że odporność po przechorowaniu COVID-19 z czasem zanika, więc szczepienie nie jest przeciwwskazane, nawet gdy pacjent posiada poziom przeciwciał wskazujący na wysoką odporność. W takiej sytuacji szczepionka zostanie wykorzystana przez nasz organizm jako dawka przypominająca i dodatkowy bodziec dla układu odporności.
Przygotowanie do badania przeciwciał:
Badanie serologiczne wykonywane jest w oparciu o pobraną od pacjenta próbkę krwi. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie trzeba być również na czczo.
Cena testu na przeciwciała:
Koszt wykonania badania w klasie IgG lub IgM to wydatek z rzędu 100 zł, a oznaczenie jednocześnie dwóch przeciwciał zarówno IgG i IgM to koszt 200 zł.
Czas oczekiwania na wyniki:
Wyniki testu wykrywającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2 (IgM, IgG ) uzyskuje się w ciągu 24 godzin. Każdy wynik badania należy skonsultować z lekarzem.
Materiał powstał na podstawie opracowania, które przygotowała Grażyna Leszczyńska- kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego.


29.01.2021
Sie ma !
Do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało zaledwie kilka dni. W najbliższą niedzielę 31 stycznia 2021r. na ulice miast w całym kraju wyjdą wolontariusze z kolorowymi puszkami kwestarskimi. W tym roku zbierać oni będą pieniądze na laryngologię, otolaryngologię oraz diagnostykę głowy najmłodszych.
WOŚP od blisko 30 lat działa na rzecz służby zdrowia i pacjentów. Fundacja wielokrotnie przekazała Powiatowemu Centrum Zdrowia Sp. z o.o. sprzęt medyczny potrzebny do ratowania życia i zdrowia pacjentów z terenu całego powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Ze środków zebranych podczas poprzednich zbiórek szpital otrzymał od WOŚP:
- rok 2016: aparat do lokalizacji naczyń o wartości 20 500,00 zł
- rok 2017: aparat elektrokardiologiczny, 3 łóżka szpitalne, kardiomonitor, 4 pompy, łóżka elektryczne, pionizator, 2 wózki inwalidzkie, ssak elektryczny, aparat do screningu słuchu, materace przeciwodleżynowe o łącznej wartości 153 355, 78 zł
- rok 2018 : ultrasonograf z oprzyrządowaniem, pulsoksymetr, aparat do wspomagania oddechu, stanowisko do resuscytacji, bilirubinometr, lampa do fototerapii, aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu o łącznej wartości: 161 613,59 zł
-rok 2019: ciepłe gniazdka, waga elektryczna, pompa strzykawkowa, inkubator o łącznej wartości: 59 678,00 zł
-rok 2020: łóżka szpitalne oraz środki ochrony osobistej ( przyłbice, maski chirurgiczne, czepki, indywidualny pakiet ochrony osobistej, kombinezony, maseczki KN95, rękawiczki, ochraniacze na buty) o łącznej wartości 186 212,03 zł.
Fundacja WOŚP przekazała sprzęt medyczny, który wspiera nasz szpital w walce z pandemią i opiece nad pacjentami. To dla nas bezcenne, że mieszkańcy powiatu strzelecko-drezdeneckiego od wielu lat funkcjonowania Fundacji Jurka Owsiaka bardzo aktywnie wspierali zbiórki publiczne WOŚP i teraz, w tym trudnym czasie, nasza placówka również mogła liczyć na pomoc WOŚP. Dziękujemy wszystkim sztabom Wielkiej Orkiestry z terenu całego powiatu, wszystkim wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w przygotowania do finału. Kolorowa puszka, czerwone serduszka i uśmiech wolontariusza będą towarzyszyć nam w najbliższą niedzielę. Pamiętajmy, że dzięki tej pięknej inicjatywie wiele osób może skorzystać ze sprzętu w szpitalach w całym kraju.


14.01.2021
Punkty szczepień przeciwko COVID-19 na terenie Powiatu Strzelecko- Drezdeneckiego zostały utworzone w Szpitalu Powiatowym w Drezdenku (budynek Przychodni, wejście od strony Pracowni RTG) oraz w Ambulatorium należącego do Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. przy ulicy Słowackiego 17 w Strzelcach Kraj.
• Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Już w grudniu 2020r. rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia oraz osób z tak zwanej grupy „0”.
• Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80. lat.
• Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.
Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 roku.
Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. W etapie pierwszym znajdują się również pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.
Jak można dokonać rejestracji na szczepienie?
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów umożliwiamy kilka sposobów rejestracji na szczepienia:
- bezpośrednio przez Internetowe Konto Pacjenta
- dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię – 989
- dzwoniąc bezpośrednio do koordynatora wyznaczonego przez szpital w Drezdenku: 957639961 lub 795047603
Rejestracji możesz dokonać sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.
Otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
Dla mieszkańców z terenu gminy, którzy nie mają możliwości samodzielnego dojazdu do Punktu Sczepień zorganizowany będzie przez Urząd Miejski bezpłatny transport publiczny.
Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.


07.12.2020
W dniu 25. listopada została zamontowana tablica multimedialna na parkingu zlokalizowanym na terenie Szpitala Powiatowego w Drezdenku. Jest to ostatni element w realizowanej operacji pn. „ Rozwój atrakcyjnie turystycznych miejsc poprzez budowę parkingu wraz z infrastrukturą techniczną i wyposażeniem na terenie Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Drezdenku.” Celem operacji było stworzenie obiektów turystycznych dostosowanych do osób niepełnosprawnych, przy okazji promując i przedstawiając walory turystyczno-rekreacyjne i historię Gminy Drezdenko. Parking, na którym wydzielono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, wiata na rowery dla turystów i mieszkańców oraz tablica multimedialna, na której prezentowane są treści przedstawiające historię i dzień dzisiejszy Gminy Drezdenko oraz lokalne atrakcje turystyczne, tworzą spójną całość, która służy mieszkańcom, pacjentom szpitala oraz turystom. Zadanie, którego koszt wyniósł 330.532,41 zł, zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, środków skarbu państwa (łącznie 242.333,00 zł), dotacji celowej otrzymanej od powiatu strzelecko-drezdeneckiego (50.000,00 zł) oraz środków finansowych szpitala.


01.12.2020
Grudzień to wyjątkowy czas oczekiwania Mikołaja, a później 24 pierwszej gwiazdki na niebie. To okres, który powinien być pełen miłości i uśmiechu, zwłaszcza dla osób chorych. W tych szczególnych świątecznych dniach każdy pragnie poczuć tę niezwykłą radość i spędzić czas z najbliższymi. Niestety przez panującą pandemię pacjenci Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego od dłuższego czasu mają ograniczony kontakt z rodziną. Wytyczne epidemiologiczne nie pozwalają na częste odwiedziny czy spotkania. Wielu pacjentów święta spędzi właśnie w szpitalnych murach. Dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej w Drawinach wraz z nauczycielami i rodzicami zadbali o to, aby seniorzy zapomnieli o swoich troskach i cieszyli się atmosferą świąt. Dzieci nie mogły osobiście odwiedzić pacjentów ZOL-u, ale specjalnie dla nich przygotowały świąteczne upominki. Powstały piękne lampiony oraz kartki z życzeniami świątecznymi. Dziś upominki trafiły do rąk pacjentów, a dzięki temu pojawiły się uśmiechy i łzy radości. Seniorzy mieli okazję obejrzeć film, który specjalnie dla nich przygotowali uczniowie małej szkoły w Drawinach. To piękny gest młodych ludzi o pięknych sercach. Dzieci włożyły mnóstwo pracy w wykonanie prezentów dla seniorów, a rękodzieło cieszy najbardziej. Magia świąt zagościła na szpitalnym ZOL-u i w sercach pacjentów. Cytując Juliana Tuwima : „ Dwa są szczęścia na świecie: jedno małe- być szczęśliwym, drugie duże – uszczęśliwiać innych” możemy być pewni, że zarówno pacjenci jak i dzieci są szczęśliwi. Seniorzy z zapalonymi lampionami oczekują w swoich szpitalnych łóżkach świąt, kto wie może niejeden Mikołaj ich jeszcze odwiedzi.


17.11.2020
Leroy Merlin Polska pomaga bohaterom!
Ich pomoc dotarła do szpitala w Drezdenku.
Przypomnijmy, po raz pierwszy sieć sklepowa wsparła społecznie szpital ofiarując nagrzewnice, które ukradziono z namiaru Triage. Dyrektorzy sklepów z Zielonej Góry oraz Gorzowa Wlkp. okazali wiele empatii i zatroskania losem pacjentów szpitala w Drezdenku ofiarując bezinteresownie cenny sprzęt.
Tym razem dotarła do nas paczka z nowymi, pięknymi kocami dla pacjentów
Leroy Merlin Polska wkrótce otworzy kolejny sklep w Gorzowie Wlkp., to nie tylko sieć sklepów z materiałami dla domu i ogrodu- ale przede wszystkim Leroy Merlin to dobry sąsiad, co sieć pokazała społeczności Drezdenka.
W myśl powiedzenia” jak dobrze mieć sąsiada” okrywamy pacjentów ciepłym kocem i opieką medyczną. Niech wszytko to przyczyni się do szybkiego powrotu do zdrowia wszystkich przebywających w szpitalu w Drezdenku.
Leroy Merlin Polska dziękujemy, że możemy na Was liczyć !!!


12.11.2020
W dniu 30 października 2020 roku Zarząd Powiatowego Centrum Zdrowia Spółka z o.o. w Drezdenku podpisał z LOW NFZ umowę o powierzenie grantu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładu Opiekuńczo-Leczniczemu na czas COVID-19.
Przedmiotem umowy jest wyplata dodatków do wynagrodzeń pracowników, a także zakup środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji dla personelu Zakładu Opiekuńczo Leczniczego znajdującego się w szpitalu w Drezdenku.
Łączna wartość grantu wynosi 135.640,47zł i jest podzielona na dwie części: A) 122.442,88 zł na sfinansowanie dodatków dla pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunek medycznych, osób sprzątających i pań kuchenkowych 13.197,59 zł na sfinansowanie zakupu środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji dla personelu ZOL. Grant został sfinansowany w 84,17% z środków europejskich, a pozostałe 15,83% z środków dotacji celowej.
Dodatki finansowe do wynagrodzeń za miesiące maj-sierpień otrzymało 19 pracowników, którzy oświadczyli, że ich jedynym miejscem zatrudnienia w tym czasie był Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Szpitalu Powiatowym w Drezdenku.
Część grantu , która została przeznaczona na zakup środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji dla personelu ZOL zostanie wykorzystana do końca bieżącego roku i przyczyni się do polepszenia profilaktyki i bezpieczeństwa pracy zespołu zatrudnionego w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.


12.11.2020
Pracownia Mikrobiologii Laboratoryjnej Szpitala Powiatowego w Drezdenku otrzymała nowoczesną komorę laminarną ESCO AIRSTREAM. Umożliwia ona przygotowanie i analizę próbek biologicznych z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Taka komora pozwala na pracę z zagrożeniem biologicznym, w warunkach bezpiecznych dla pracowników laboratorium. Specjalistyczny sprzęt medyczny służący podniesieniu jakości i skróceniu czasu diagnozy i nade wszystko leczenia pacjentów z podejrzeniem wystąpienia chorób zakaźnych o wartości 36 000, 00 zł zakupiony został ze środków własnych Szpitala Powiatowego w Drezdenku. W komorze laminarnej ESCO AIRSTREAM® Klasa II BIOHAZARD zachodzi przepływ laminarny, czyli niezaburzony, jałowego powietrza, które wcześniej zostało poddane filtracji przez tzw. filtr HEPA. Jałowe powietrze wydostaje się z komory ciągłym, równomiernym strumieniem – opowiada Sylwia Leszczyńska- Dobrowolska kierownik Pracowni Mikrobiologii. Tworzy się bariera, która utrudnia wniknięcie do jej środka wirusom, bakteriom, a także zarodnikom grzybów, które znaleźć można w powietrzu poza komorą. Komora laminarna pozwala na zachowanie bezpieczeństwa osoby, która przystępuje do badania, jak i obrabianego materiału.
To nowoczesne rozwiązanie zapewni komfortową oraz bezpieczną pracę diagnostom laboratoryjnym, a co za tym idzie podniesie poziom jakości usług wykonywanych przez Pracownię Mikrobiologii.


05.11.2020
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Dlatego od pierwszych dni epidemii wsparcie dla placówek medycznych płynie od wojewody lubuskiego. Szpital Powiatowy w Drezdenku sukcesywnie otrzymuje środki ochrony osobistej z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Dziś Szpital w Drezdenku otrzymał kolejne wsparcie: kombinezony ochronne, osłony na buty, rękawice jednorazowe, maski FFP2, maski FFP3, maseczki chirurgiczne, gogle, przyłbice, fartuchy chirurgiczne jałowe, fartuchy chirurgiczne niejałowe oraz płyny do dezynfekcji. Środki te zostaną zadysponowane do medyków pracujących w szpitalu oraz Zespołów Ratownictwa Medycznego. Transport dotarł do Drezdenka dzięki zaangażowaniu pracowników Starostwa Powiatowego w Strzelcach Kraj. Zarząd oraz pracownicy szpitala w Drezdenku dziękują za okazana pomoc: pracownikom urzędu wojewódzkiego i starostwa powiatowego.


05.11.2020
Jakie jest średnie zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej wykorzystywane przez pracowników szpitala w Drezdenku? Otóż przez 7 dni medycy wykorzystują 1000 sztuk kombinezonów ochronnych, 1000 sztuk masek FFP2, 500 sztuk masek FFP3 oraz 2000 sztuk ochronnej odzieży jednorazowej ( komplet spodnie + bluza).
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego ofiarował szpitalowi w Drezdenku środki ochrony osobistej tak niezbędne do wykonywania pracy medyków. Podkreślić należy, że wzrasta ilość osób zakażonych koronawirusem w powiecie strzelecko-drezdeneckim i tym samym przybywa pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji. Urząd Marszałkowski przekazał płyn do dezynfekcji rąk, kombinezony, gogle oraz maski KN95. To cenny dar umożliwiający bezpieczna pracę. Zarząd szpitala oraz pracownicy serdecznie dziękuje za wsparcie i tym samym możliwość wykonywania swoich obowiązków


05.11.2020
!!Informacja!!
Pomimo panującej sytuacji epidemiologicznej Zakład Opiekuńczo- Leczniczy działający przy szpitalu w Drezdenku funkcjonuje normalnie i dysponuje wolnymi miejscami dla pacjentów.
Istnieje możliwość przyjęcia nowych pacjentów z zachowaniem wszystkich restrykcji epidemicznych!!
Głównym celem ZOL-u w Drezdenku jest zapewnienie pacjentom całodobowych świadczeń zdrowotnych, które swoim zakresem obejmują opiekę, pielęgnację i rehabilitację.. Zakład Opiekuńczo- Leczniczy Szpitala Powiatowego w Drezdenku zapewnia całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską dla osób z różnymi przewlekłymi schorzeniami wieku starczego. Niezależnie od wieku przyjmowane są również osoby dorosłe, będące po udarach, wylewach, po urazach kręgosłupa i zabiegach operacyjnych wymagających rehabilitacji. Zapewniamy specjalistyczne konsultacje lekarskie tj. neurologiczną, laryngologiczną, ortopedyczną itd. a także rehabilitację, konsultacje i opiekę psychologa, logopedy i opiekę duszpasterską.
Pacjenci mają możliwość czynnie uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych prowadzonych przez terapeutę zajęciowego. Dysponujemy Pracownią Rehabilitacyjną wyposażoną w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Posiadamy liczną, dobrze wyszkoloną kadrę fizykoterapeutów, którzy prowadzą codzienną rehabilitację w zależności od schorzeń i potrzeb pacjentów.
Pensjonariusze Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego objęci są całodobową profesjonalną opieką i pielęgnacją przez wyszkolony personel pielęgniarski, a także opiekunki osób starszych, zapewniając tym samym właściwą opiekę pielęgnacyjną i dobre samopoczucie pacjentów i miłą, domową, ciepłą atmosferę. Staramy się, by pacjenci przebywający u nas byli otaczani troską i życzliwością przez wszystkie osoby posługujące chorym. Wśród świadczeń realizowanych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym znajduje się również kontynuacja leczenia farmakologicznego i dietetycznego, badania diagnostyczne oraz edukacja i poradnictwo zdrowotne.


05.11.2020
„Dziwny jest ten świat,
Gdzie jeszcze wciąż
Mieści się wiele zła.
I dziwne jest to…
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej…” – to słowa znanego utworu Czesława Niemena.
Niedawno zamieściliśmy informację o kradzieży, jaka miała miejsce na terenie szpitala. Ukradzione zostały 2 nagrzewnice oraz lampa halogenowa, którą nieodpłatnie szpitalowi użyczyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Kraj.
Wspaniałe informacje dotarły do szpitala już dziś, ponieważ ludzie dobrej woli postanowili szpitalowi przekazać 2 nagrzewnice, aby mogły służyć pacjentom i medykom w tym trudnym czasie. Dyrektorzy dwóch marketów Leroy- Merlin Polska w Gorzowie Wlkp. oraz Zielonej Górze: Ewa Kostrzewska oraz Marcin Hołowiński podarowali nowy sprzęt.Dodatkowo anonimowa osoba przekazała Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Kraj. również 2 nagrzewnice.
Zarząd oraz pracownicy Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. pragną złożyć serdeczne podziękowania firmie Leroy- Merlin Polska za wsparcie oraz ogromną pomoc dla szpitala. Zapewniamy, że ofiarowany sprzęt będzie służył pacjentom naszego szpitala.


14.10.2020
Szpital Powiatowy w Drezdenku otrzymał od resortu zdrowia 2 respiratory T7 z modułem Co2 z zaawansowanymi trybami wentylacji umożliwiające transportowanie pacjenta z każdą niewydolnością oddechową oraz dwa kardiomonitory UM 3000-15 z modułami Co2,ICG, Modułem Rzutu Serca oraz IBP. W minionym tygodniu ministerstwo zdrowia wydało ARM dyspozycję wydania respiratorów dla szpitali i na początku tego tygodnia do szpitala w Drezdenku przyjechał nowoczesny sprzęt przeznaczony do ratowania pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową spowodowaną przez COVID-19. Respiratory najnowszej generacji posiadają: tryb wentylacji ratunkowej pozwalający na błyskawiczne użycie respiratora przez personel nie posiadający doświadczenia w prowadzeniu wentylacji mechanicznej, duży, czytelny ekran i przyciski kontekstowe zapewniające łatwość obsługi urządzenia, przycisk zatwierdzenia respiratora, który jest zabezpieczony przed przypadkową zmianą parametrów wentyla.
Monitory transportowe, do których przy łóżku pacjenta można podłączyć duży, dodatkowy monitor podległy. To pięknie zaprojektowane monitory oferujące wiele ciekawych rozwiązań urządzenia do monitorowania stanu pacjenta. To nowa generacja wielowskaźnikowych, niezwykle elastycznych w pracy oraz płaskich monitorów pacjenta stworzonych z zastosowaniem innowacyjnych technologii. Monitory pozwalają między innymi na zdalne zarządzanie danymi pacjenta, pracę w sieci wraz ze stacją monitorowania oraz opcjonalną pracę z dodatkowymi modułami podłączanymi w systemie. Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych na bieżąco dostarcza środki ochrony osobistej dla szpitala w Drezdenku. Dla przypomnienia w ubiegłym tygodniu wojewoda lubuski przekazał z zasobów ARM respirator i kardiomonitor, natomiast w tym tygodniu trafiła do Drezdenka kolejna, nowoczesna aparatura. Dziś personel medyczny miał możliwość testowania nowego sprzętu.


09.10.2020
Z wielu stron płynie wsparcie dla Szpitala Powiatowego w Drezdenku. W walkę z koronawirusem włączają się też firmy, organizacje i osoby indywidualne. – Pandemia COVID-19, to ogromne wyzwanie stojące przed nami wszystkimi. „Bardzo się cieszę, że w tej nadzwyczajnej sytuacji nie brakuje ludzi dobrej woli, gotowych wspierać medyków. Praktycznie każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnych inicjatywach mających na celu niesienie pomocy tym, którzy na pierwszej linii frontu walczą z koronawirusem, czyli personelowi drezdeneckiego szpitala”- mówi prezes Maciej Bak.
Szpital spotyka się ogromną ofiarnością darczyńców. Sytuacja jest szczególna i wymaga podjęcia niestandardowych kroków, w tym wzajemnego wsparcia, ofiarności oraz podtrzymania na duchu najbardziej tego potrzebujących. Takie wsparcie szpital otrzymał od pracowników Urzędu Miejskiego w Dobiegniewie. Burmistrz Dobiegniewa Sylwia Łaźniewska przekazała dla pacjentów przywiezionych z DPS w Zielonej Górze środki higieniczne, pampersy oraz kosmetyki. Można powiedzieć, że szpital w Drezdenku walczy dobrocią przeciwko wirusowi. Prezes oraz pracownicy szpitala serdecznie dziękują pani Sylwii Łaźniewskiej za wsparcie i radość, jaką przekazane dary sprawiają pacjentom.


09.10.2020
„ Najlepsza część życia ludzkiego
to małe, bezimienne i zapomniane
akty dobroci i miłości”. William Wordsworth
W szpitalu powiatowym w Drezdenku przebywa obecnie 19 osób – seniorów przewiezionych na początku tygodnia z ewakuowanego DPS Kombatantów w Zielonej Górze . Seniorzy zostali otoczeni profesjonalna opieką medyczną oraz rehabilitacją. Wśród lokalnych mieszkańców zebrała się grupa ludzi o otwartych sercach, która pomyślała o seniorach. Pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy zainicjowali zbiórkę rzeczy osobistych oraz artykułów higienicznych. Duży odzew ze strony pracowników ŚDS oraz Ośrodka Opieki Społecznej w Drezdenku spowodował, że do pacjentów przywiezionych z DPS trafiło wiele potrzebnych rzeczy. Wśród nich znalazły się ręczniki, odzież, pieluchy, mydła, kremy i chusteczki. Ten gest płynący prosto od serca naszych darczyńców buduje w nas wiarę w bezinteresowną pomoc. Dziękujemy każdemu, kto choć przez chwilę pomyślał z empatią i współczuciem o przybyłych do naszego szpitala podopiecznych DPS z Zielonej Góry. Możemy dodać tylko tyle, że pacjenci są objęci naprawdę profesjonalną opieką, a ich apetyty zaskakują.


24.09.2020
W ramach realizacji projektu „ EGIDA” rozpoczętego w czerwcu 2020r. Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zakupiło sprzęt medyczny, którego docelowym miejscem jest Zakład Opiekuńczo- Leczniczy. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze umożliwił doposażenie w cenny sprzęt medyczny sal na których przebywają szczególni pacjenci- seniorzy otoczeni opieką długoterminową. Do drezdeneckiej placówki trafiły: łóżko elektryczne z materacem i wyposażeniem pomocniczym, materac przeciwodleżynowy, lampa bakteriobójcza, ssak elektryczny, 2 kardiomonitory- systemy monitorowania funkcji życiowych, lampa medyczna Bioptron MedAll do leczenia odleżyn światło terapią, PUR- przyłóżkowe urządzenie do rehabilitacji , oraz lampa medyczna- zabiegowa LED na stojaku. Z uwagi na panująca epidemię COVID-19 szpital podjął się utworzenia izolatki na potrzeby osób podejrzanych lub zakażonych koronawirusem. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu medycznego przystąpiono do przebudowy pomieszczeń, które wkrótce posłużą pacjentom podejrzanym o zachorowanie na COVID-19. Sprzęt, który został zakupiony ze środków projektu „EGIDA” w znacznym stopniu zwiększył diagnostykę i leczenie pacjentów. A w rezultacie przyczynił się do przeciwdziałania i ograniczenia potencjalnych skutków wystąpienia choroby COVID-19. Otrzymane doposażenie medyczne pozwala na prowadzenie skutecznej terapii przeciwodleżynowej w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym. Pacjenci mogą być monitorowani, rehabilitowani oraz leczeni bezpośrednio na swoich salach, bez konieczności przewożenia na inne oddziały. Ilość sprzętu medycznego pozwala na zachowanie ostrożności i wszystkich wytycznych sanitarnych, gdyż każda sala ma swój sprzęt i nie istnieje konieczność transportu sprzętu między salami. Co znacznie ogranicza migrację wirusów, bakterii między pacjentami. Tym samym zapewnia ochronę i barierę przed koronawirusem. Dotacja uzyskana z ROPS pozwala na podjęcie leczenia pacjentów zakażonych i podejrzanych o zakażenie COVID-19 w warunkach całkowitej izolacji i pełnego wyposażenia w niezbędny sprzęt medyczny bezpośrednio w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.


23.09.2020
BRAKUJE KRWI- KRWIODAWCY POMÓŻCIE !
Z powodu epidemii COVID-19 w całym kraju dramatycznie spadła liczba krwiodawców. Sytuacja stanowi realne zagrożenie dla pacjentów, którzy wymagają przetoczenia krwi lub jej składników, stąd nasz apel do wszystkich mogących oddać krew. Okres żniw tradycyjnie wiąże się ze wzrostem wypadków w rolnictwie, sezon motocyklowy nadal trwa i na drogach dochodzi do licznych kolizji. Krew jest potrzebna również do realizacji planowych zabiegów operacyjnych, które po przerwie spowodowanej lockdownem wróciły na szpitalne sale.
Według przedstawicieli RCK najbardziej brakuje krwi A Rh+ oraz B Rh- i 0 Rh-. Pani Bernadetta Kiełbasińska odpowiedzialna za Bank Krwi w drezdeneckim szpitalu informuje, że w lodówce jest pusta półka, na której powinny być worki z krwią 0 Rh-. Tę grupę krwi posiada zaledwie 6 procent Polaków, a jest ona szczególnie cenna, ponieważ nie posiada antygenów A i B, dzięki czemu można ją podać osobie o każdej innej grupie krwi. Do oddania krwi w RCK mogą zgłaszać się osoby pełnoletnie, zdrowe, o wadze co najmniej 50 kg i nieposiadające żadnych przeciwwskazań do oddawania krwi. Oprócz tego, muszą to być osoby, które w ostatnich 14 dniach nie przebywały poza granicami kraju oraz nie miały kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem lub objętymi kwarantanną.
Ile warta jest jedna donacja krwi?
Jest ona warta tyle, ile uratowane dzięki niej życie, czyli jest bezcenna. Z punktu widzenia biorcy wartość krwi jest nieprzeliczalna na pieniądze, gdyż oddawanie krwi jest czynem bezinteresownym.
ODDAJ KREW- URATUJ ŻYCIE!


08.09.2020
Pandemia koronawirusa dotyka cały świat, ale dzięki poświęceniu pracowników służby zdrowia i zachowanej dyscyplinie przez społeczeństwo wydaje się, że najgorsze jest już za nami. Wielu artystów postanowiło podziękować medykom za ich pracę. Wśród nich znalazł się znany w środowisku artystycznym w równej mierze ze swoich graffiti, tatuaży, jak i tańca Krzysztof Kichu Szcześniak . Na murach budynku pozostałym po starej części szpitala powstał nietuzinkowy mural. To już nie zwykłe graffiti, a monochromatyczne dzieło utrzymane w stylistyce lat 50., którego elementem kolorowym są logo Starostwa Powiatowego w Strzelcach Kraj. oraz Szpitala Powiatowego w Drezdenku. To miłe, że słynny w świecie artystycznym twórca, zwany drezdeneckim Banksy chciał w ten sposób podziękować medykom, gdyż superbohaterami są teraz pracownicy szpitali i jestem z nich wszystkich dumna- mówi pani Agnieszka, która jest pacjentką szpitala w Drezdenku. Graffiti namalowane przez Krzysztofa Szcześniaka przedstawia salę operacyjną, na której pacjentka w maseczce ściska dłoń lekarza. Jakże wymowny gest dwojga ludzi, których łączy okazywana wdzięczność- za zdrowie, lub uratowane życie. To już nie zwykłe graffiti, a przekaz do wszystkich osób, które odwiedzą szpital w Drezdenku.
Zarząd oraz pracownicy szpitala pragną serdecznie podziękować panu Krzysztofowi Szcześniakowi, za zaangażowanie społeczne i działalność kulturalną na rzecz szpitala. Niech skromne słowo dziękujemy będzie wyrazem podziwu i wdzięczności dla pana wolontariackiej pracy.


12.08.2020
Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych
Wykonaj badania profilaktyczne

Pracownia Mikrobiologii znajdująca się w budynku szpitalnym oferuje szerokie spektrum wykonywanych badań. Podstawowym zadaniem Pracowni Mikrobiologii jest wykonywanie badań diagnostycznych, profilaktycznych i sanitarno- epidemiologicznych. Badania wykonywane są dla pacjentów hospitalizowanych na oddziałach szpitalnych oraz pozostałych na podstawie umowy lekarza z NFZ oraz na zlecenie prywatne pacjenta. Laboratorium jest wyposażone w nowoczesną aparaturę diagnostyczną : automatyczne analizatory do identyfikacji i oceny lekowrażliwości drobnoustrojów, aparat do inkubacji i oceny wzrostu mikroorganizmów oraz sprzęt przeznaczony do diagnostyki.
Więcej informacji pod numerem telefonu : 957639959


12.08.2020
Neurolog – ekspert od układu nerwowego

Neurolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu nerwowego, który obejmuje nerwy obwodowe, rdzeń kręgowy i mózg. Lekarz tej specjalizacji bada czynności układu nerwowego i sprawdza reakcje ludzkiego organizmu na różne bodźce, co pozwala mu postawić diagnozę. Co powinno skłonić nas do wizyty u neurologa?
Objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie neurologicznej jest sporo. Symptomy pojawiające się w naszym organizmie mogą być efektem trwającej infekcji, urazu, braku niektórych witamin czy zwyrodnień układu kostnego, które uciskają na nerwy. Jeżeli coś nas szczególnie niepokoi, warto zwrócić uwagę na poniższe objawy:
• mrowienie kończyn i zaburzenia czucia,
• nawracająca sztywność i kurcze mięśni,
• mimowolne ruchy w różnej formie (tiki, nadmiar ruchów),
• osłabienie siły mięśniowej,
• niedowłady,
• nagłe pogorszenie wzroku.
• chroniczne bóle i zawroty głowy,
• bóle obejmujące różne części ciała,
• problemy z koordynacją ruchową,
• zaburzenia równowagi,
• kłopoty z zasypianiem,
• omdlenia i utrata przytomności,
• szybkie pogarszanie się pamięci, problemy z koncentracją.
Oczywiście jeżeli objawy te występują od czasu do czasu, prawdopodobnie są wynikiem przepracowania, zmęczenia czy stresu. Jeśli mają charakter powtarzalny, należy skonsultować się z neurologiem. Pamiętać należy, że wybierając wizytę w ramach NFZ niezbędne jest skierowanie od lekarza POZ.

Harmonogram pracy Poradni Neurologicznej ustalany jest indywidualnie z pacjentami przez lekarza prowadzącego.
Rejestracja oraz dodatkowe informacje dostępne są pod numerami telefonów: 95620505, 957620510
Neurolog lek.med. Marek Matusiewicz


12.08.2020
Chirurg to specjalista, który przeprowadza zabiegi i operacje różnych narządów – w zależności od wybranej specjalizacji. Zawód ten wymaga nie tylko rozległej wiedzy medycznej, lecz także sprawności manualnej i odporności na stres. Chirurg ogólny, poza podstawowymi umiejętnościami lekarskimi, wykonuje również większość procedur operacyjnych, do których należą: przygotowanie przedoperacyjne, prowadzenie operacji oraz postępowanie pooperacyjne.
Chirurg ogólny przeprowadza głównie planowane zabiegi na narządach znajdujących się w jamie brzusznej przy wcześniejszym znieczuleniu ogólnym.
Chirurg ogólny przeprowadza również drobne zabiegi (np. zszycie rany, nacięcie ropnia) przy użyciu znieczulenia miejscowego. Choć chirurg specjalizuje się w operacjach, udziela również fachowej pomocy w zakresie urazów (np. złamanych kończyn) i innych nagłych przypadków. Do kompetencji chirurga ogólnego należy także usuwanie zmian skórnych, przeprowadzanie endoskopii oraz zabiegowe leczenie nowotworów. W określonych przypadkach może również wykonywać czynności z zakresu kardiochirurgii, gastrologii lub ortopedii – w praktyce dąży się jednak do tego, aby takie procedury należały do chirurgów określonych specjalności. Osobną podspecjalizacją w ramach każdej specjalizacji chirurgii jest chirurgia dziecięca. Dziecko może być operowane wyłącznie przez chirurga dziecięcego.
Poradnia Chirurgiczna czynna
Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 9:00- 11:00
Środa 10:00- 13:00
Zdjęcie : lekarz specjalista chirurgii Jarosław Hajduk


28.07.2020
Technik elektroradiolog to według definicji osoba należąca do personelu medycznego, która dysponuje wiedzą na temat metod diagnostycznych z zakresu radiologii. Brzmi nieco skomplikowanie, jednak przypomnieć należy sobie czym zajmuje się radiologia? Jest to jedna z ciekawszych dziedzin nauki, która skupia się na obrazowaniu ludzkiego organizmu. Pozwala go oglądać i analizować bez mechanicznej ingerencji w ciało pacjenta, a jest to możliwe dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju promieniowania: X, gamma, pól magnetycznych albo ultradźwięków. Technik elektroradiolog zna się więc na obsłudze aparatury elektromedycznej, potrafi wykonywać badania i je interpretować a także prowadzić radioterapię pod kierunkiem lekarza.
Obsługa sprzętu medycznego wymaga konkretnych umiejętności technicznych, które pozwolą na przygotowanie stanowiska pracy do planowanych badań i zabiegów. Od techników radiologii wymaga się takich predyspozycji jak: rozwinięta wyobraźnia przestrzenna – bez której niemożliwa jest analiza wyników – spostrzegawczość i refleks – bez których trudne byłoby opisywanie przypadków i dostrzeganie ewentualnych anomalii. Zdolność do koncentracji i podzielność uwagi w połączeniu z dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową są natomiast ważne, ponieważ technik elektroradiolog ma kontakt nie tylko z materiałem badawczym, lecz również z samym pacjentem. Musi więc umieć nim pokierować podczas badania i zadbać o jego bezpieczeństwo w trakcie jego trwania. Jako że opisywana profesja należy do szeroko rozumianych zawodów medycznych – odpowiedzialność i empatia są tu warunkiem koniecznym. Trudno bowiem wyobrazić sobie człowieka pozbawionego współczucia dla pacjenta, który oczekuje na trudną diagnozę. Na jakie zagrożenia narażeni są pracownicy zatrudnieni na stanowisku technika elektroradiologii? Zagrożenia są związane między innymi z ekspozycją na promieniowanie, dlatego technicy stosują indywidualne dozymetry rejestrujące promieniowanie jonizujące oraz przechodzą okresowe badania kontrolne. Kolejnym zagrożeniem są schorzenia spowodowane zagrożeniami biologicznymi , związane z kontaktem bezpośrednim z pacjentami. Pamiętajmy, iż technicy radiologii również SA na pierwszej linii frontu w walce z korona wirusem. To właśnie oni są odpowiedzialni za wykonanie diagnostyki i maja bezpośredni kontakt z pacjentem. Dlatego warto docenić techników, bez ich pracy leczenie i diagnostyka chorób byłaby wręcz niemożliwa.
Pracownia Rentgenodiagnostyki Ogólnej- RTG w Drezdenku jest wyposażona w sprzęt wysokiej jakości : Aparat Cyfrowy X Twinn, Aparat Ucyfrowiony Swiss Ray, Aparat RTG Ramię C, oraz Aparat Przyłóżkowy RTG.
Pracownia Rentgenodiagnostyki Ogólnej RTG czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00-20:00 ( NFZ oraz komercyjnie)
Tel. 957639963


24.07.2020
Pracownia USG
Ultrasonografia to podstawowe, nieinwazyjne i bezbolesne badanie, niezbędne w prawidłowej diagnostyce chorób tkanek, naczyń oraz narządów wewnętrznych. Ultrasonografię wykorzystuje się też powszechnie w badaniach prenatalnych. Badanie ultradźwiękami jest bezpieczne – może być przeprowadzone u kobiet w ciąży, nie wpływając na stan płodu. Dzięki nowoczesnym aparatom do ultrasonografii możemy uzyskać wiarygodny obraz wybranych narządów wewnętrznych – zarówno w trybie 2D, jak i 3D (obraz trójwymiarowy).

W Szpitalu Powiatowym w Drezdenku działa pracownia ultrasonograficzna wyposażona w najnowszy sprzęt cyfrowy. Kluczowe zalety aparatu USG, wykorzystywanego w naszej pracowni to:
•głowice, umożliwiające obrazowanie 2D i 3D
•opcja Dopplera przepływów naczyniowych i tkankowych,
•możliwość szerokiej diagnostyki chorób układu
krwionośnego,
•prezentacja przestronnych i precyzyjnych zdjęć, będących podstawą diagnostyki wielu chorób.
Pracownia USG czynna w każdy wtorek oraz czwartek
w godzinach 9:00- 15:00.
Rejestracja telefoniczna: 957620505, 957620510
Radiolog- dr n. med. Tomasz Tereszczyk


22.07.2020
Psycholog – nad wizytą u niego zastanawia się coraz więcej osób, jednak obawa przed powierzeniem obcej osobie swoich problemów jest cały czas dość duża. Wszystko to dodatkowo zniechęca do szukania wsparcia specjalisty, nawet wtedy, kiedy mogłoby okazać się bardzo skuteczne. Bywa, że trudno jest nam określić czy gabinet psychologa będzie dobrym miejscem do poradzenia sobie z danym problemem. Jednak warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalisty, jeżeli sposoby radzenia sobie z trudnościami stosowane do tej pory nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Kiedy udać się na wizytę?
Rozpoczęcie współpracy z psychologiem może być dobrym rozwiązaniem, jeżeli doświadczane sytuacje czy uczucia sprawiają wrażenie, że nie jesteśmy w stanie sami sobie z nimi poradzić. Bywa, że osoby najbliższe nie potrafią być wystarczającym wsparciem, zaś dotychczasowe metody radzenia sobie nie przynoszą ulgi, bądź są dodatkowym źródłem dalszych komplikacji.

Psycholog nie jest jedynym specjalistą udzielającym pomocy psychologicznej, nic więc dziwnego, że czasem trudno stwierdzić, do kogo po tę pomoc się udać.
Psycholog a psychiatra.
Różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że ten pierwszy jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku psychologia, natomiast psychiatra skończył medycynę, więc jest lekarzem. W związku z tym psycholog nie może wypisywać recept, a psychiatra – tak. Specjaliści często jednak ze sobą współpracują, np. dana osoba bierze udział w terapii u psychologa, ale udaje się na pojedyncze wizyty do psychiatry, by ten przepisał jej odpowiednie leki.
Zazwyczaj psychologa odwiedzają osoby chcące poradzić sobie z depresją, problemami w związku czy w relacjach z dziećmi, rodzicami, teściami. Także ci, którzy przechodzą żałobę. Psychiatra natomiast zazwyczaj nie prowadzi terapii – diagnozuje, opracowuje sposób leczenia, przepisuje leki, może prowadzić prywatną praktykę lub pracować na oddziale w szpitalu psychiatrycznym. Zdecydowanie jednak nic się nie stanie, jeśli ktoś odwiedzi psychiatrę, a ten stwierdzi, że z danym problemem lepiej jednak udać się do psychologa – w takim przypadku ta osoba zostanie przez niego skierowana właśnie do tego specjalisty.
Kiedy udać się do psychologa?
Obawy związane z wizytą u psychologa są zupełnie normalne. Lęk przed oceną czy krytyką decyzji, zachowań lub refleksji, które zostaną nazwane podczas spotkania, towarzyszy wielu osobom. Jednak w ostateczności często zdarza się tak, że podzielenie się osobistymi historiami z kimś zupełnie obcym okazuje się łatwiejsze, niż się zakładało na początku.
Decyzji o wizycie u psychologa często towarzyszy też obawa przed negatywną reakcją otoczenia. Mimo iż coraz większa część społeczeństwa korzysta z usług w obszarze rozwoju osobistego czy wsparcia psychologicznego, nadal sporo osób myśli o psychologu w sposób stereotypowy. Warto w tej sytuacji przyjrzeć się swojemu sposobowi myślenia o gabinecie psychologicznym i postanowić, że o przekroczeniu jego progu nie będą decydowały lęki czy opinie osób trzeci
Obszary pracy psychologa to między innymi:
• Długotrwałe poczucie smutku, drażliwość, łatwość popadania w złość i brak umiejętności radzenia sobie z nią.
• Problemy w utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z bliskimi.
• Przewlekły stres, ciągły stan napięcia czy poczucie lęku.
• Długotrwałe poczucie smutku odbierające chęć podejmowania codziennych aktywności.
• Nawracające trudności ze snem, koszmary, bezsenność itp.
• Znalezienie się w sytuacji kryzysowej: śmierć lub choroba bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy, doświadczenie napaści lub uczestnictwo w wypadku itp.
• Powracające wspomnienia trudnych sytuacji, doznanych krzywd itp.
• Problemy związane z poczuciem łaknienia.
• Trudne do zdiagnozowania problemy ze zdrowiem (objawy psychosomatyczne), np.: przewlekłe lub powracające bóle, problemy gastryczne, skrajnie obniżona odporność itp.

Psychologa obowiązują zasady kodeksu etycznego, które mają ułatwić nawiązanie właściwej relacji. Jedną z nich jest tajemnica zawodowa.
mgr Jerzy Jaworski – psycholog
środa od godziny 13:00 ( gabinet 106- 1 piętro budynek przychodni)
czwartek od godziny 11:00 ( gabinet 003 – parter przychodni)
Przed pierwszą wizytą prosimy o rejestrację telefoniczną :
tel. 957639960


20.07.2020
Poradnia preluksacyjna. Czyli wizyta niemowlęcia u ortopedy.

Badanie preluksacyjne to badanie profilaktyczne dysplazji stawu biodrowego u dzieci. Jego celem jest jak najwcześniejsze wykrycie wad wrodzonych i rozwojowych w stawach biodrowych dziecka. Podpowiadamy, na czym polega badanie preluksacyjne, a także jak odpowiednio zadbać o prawidłowy rozwój stawów biodrowych u dziecka.
Kiedy należy zgłosić się do poradni preluksacyjnej?
Pierwsze badanie preluksacyjne powinno odbyć się w 4.- 6. tygodniu życia dziecka, a następnie kontrolne badanie miedzy 4.- 6. miesiącem życia. Podczas wizyty lekarz wykonuje badanie kliniczne ortopedyczne, a także badanie USG stawów biodrowych.
Dlaczego tak ważne jest badanie preluksacyjne?
Badaniu preluksacyjnemu powinno poddawać się bezwzględnie wszystkie dzieci – pozwala to nie tylko wykluczyć u nich poważne wady, ale też ,w przypadku ich wykrycia, zastosować odpowiednią terapię, która zapewni powrót do zdrowia. Późne rozpoznanie wady może spowodować długie i nie zawsze skuteczne leczenie wady. W przypadkach późno rozpoznanych może być niezbędne leczenie szpitalne i operacyjne. Bardzo ważne jest, abyśmy uświadomili sobie to, że badanie jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla naszego malucha, a może uchronić je przed problemami z chodzeniem lub trwałym kalectwem. Niestety, wykrycie wad w późniejszym etapie rozwoju, znacznie wydłuża leczenie.
Jak wygląda badanie preluksacyjne?
Wizyta w poradni preluksacyjnej składa się z dwóch etapów. Na początku lekarz wykonuje podstawowe badanie ortopedyczne, oceniając zakres ruchomości i stabilność stawów biodrowych malucha. W następnej kolejności wykonuje USG bioderek, które pozwala na dokładną ocenę budowy stawu biodrowego oraz wykrycie ewentualnych wad.
Pierwsze USG bioderek – przebieg badania
●Badanie USG bioderek jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia naszego dziecka i nie wymaga specjalnych przygotowań.
● Przed badaniem zdejmuje się dziecku pieluchę i układa się je na specjalnym stole (w pozycji na boku).
● Lekarz rozprowadza specjalny żel do USG w okolicy biodra malucha, którego zadaniem jest ułatwianie przechodzenia fal dźwiękowych i przystępuje do właściwego badania.
Wynik badania preluksacyjnego
Wynik przeprowadzonego badania preluksacyjnego dostajemy jeszcze na tej samej wizycie. Jeśli lekarz zauważył coś niepokojącego, wdraża leczenie. W zależności od stopnia zaawansowania wady, od najlżejszych, gdzie wprowadzane są zalecenia pielęgnacji i układania dziecka, do bardziej nasilonych, kiedy wprowadza się unieruchomienie w specjalnych ortezach. Istotną rzeczą jest regularność wizyt kontrolnych i stosowanie się do zaleceń lekarskich, gdyż ścisła współpraca w procesie leczenia skraca okres leczenia i daje możliwość stworzenia prawidłowych warunków do właściwego rozwoju stawów biodrowych. Ilość wizyt kontrolnych w toku leczenia uzależniona jest od jego postępu i określana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Niektóre wady, np. zwichnięcia, wymagają specjalistycznego leczenia szpitalnego, tzw. wyciągowego, przez wiele tygodni. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych i wdrożenie leczenia daje możliwość niemal pełnego wyleczenia wady, która mogłaby spowodować trwałe zmiany patologiczne stawów.

Poradnia Preluksacyjna czynna w każdy czwartek od godz. 13:30
Lekarz prowadzący:
lek.med. Daniel Baran- specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu


16.07.2020
Szpital Powiatowy w Drezdenku otrzymał 14 lipca 2020r. od Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przyznaną darowiznę pieniężną w kwocie 7000 zł, na dofinansowanie zakupu mebli do dyżurki lekarsko-pielęgniarskiej na Bloku Operacyjnym, co stanowi 80% przewidywanych do poniesienia kosztów. Dzięki tej dotacji, przy udziale własnych środków finansowych w najbliższym czasie zostaną wymienione meble, tym samym poprawią się warunki pracy personelu medycznego Bloku Operacyjnego.
Zarząd Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Drezdenku składa serdeczne podziękowanie fundacji za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i przyznanie środków finansowych na doposażenie naszego szpitala.
Przypomnijmy, że jest to kolejna dotacja przyznana drezdeneckiemu szpitalowi przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Wcześniej otrzymaliśmy zakupiony przez Fundację wysokiej klasy cyfrowy aparat RTG, który służy pacjentom szpitala i mieszkańcom naszego powiatu już od 10 lat.

Zdjęcie- Blok Operacyjny Szpitala w Drezdenku.


16.07.2020
Koronawirus w województwie nie odpuszcza, dziś dotarły do nas kolejne smutne informacje o nowych zakażeniach.
Ministerstwo Zdrowia w trosce o zdrowie personelu a nade wszystko pacjentów Szpitala w Drezdenku przekazało dziś dwa nowe, bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk. Sprzęt został zakupiony z Funduszy Europejskich. Dozowniki do dezynfekcji rąk znajdą Państwo przed Laboratorium oraz przy Poradniach Specjalistycznych. Na zdrowie !


30.06.2020
W dniu 23 czerwca br. prezes Maciej Bak podpisał umowę zawartą pomiędzy Powiatowym Centrum Zdrowia Sp. z o.o., a Województwem Lubuskim-Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Zielonej Górze o powierzenie Grantu na realizację projektu na rzecz ograniczenia skutków wystąpienia choroby COVID-19 pn. „EGIDA” ,realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego-Lubuskie 2020 Oś Priorytetowa 7 Równowaga Społeczna Działanie 7.5 Usługi Społeczne.
Za uzyskane środki finansowe planujemy zakupić sprzęt oraz wyposażenie do obsługi izolatek w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym funkcjonującym w naszym szpitalu.