Marsz po zdrowie

Marsz po zdrowie

Ubiegła sobota nie zapowiadała się szczególnie pogodnie, a jednak aura postanowiła spłatać psikusa i dla wszystkich uczestników „Marszu Nordic Walking Pamięci Bolka Witkowskiego” zaświeciło słońce. Na majowy spacer z kijkami wybrało się ponad 70 osób, wróżnym przedziale wiekowym.

Marsz z kijkami przygotowali dla mieszkańców –  pracownicy Szpitala Powiatowego w Drezdenku przy współpracy z Burmistrzem Drezdenka Maciejem Pietruszakiem oraz Polskim Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Nordic walking to jedna z nielicznych form aktywności fizycznej, która może być uprawiana na świeżym powietrzu, bez względu na porę roku. Wywodzi się z Finlandii, łączy w sobie cechy idealnej aktywności ruchowej dla wszystkich, bez względu na wiek, masę ciała i wyjściowy poziom sprawności fizycznej. Nordic walking poprawia wytrzymałość sercowo-naczyniową, angażuje 90% mięśni całego ciała, odciąża aparat ruchowy redukując obciążenie stawów i kręgosłupa. Marsz z kijkami pomaga łagodzić dolegliwości związane za stawami, a systematyczny trening zalecany jest w profilaktyce wielu schorzeń: chorobie układu krążenia, osteoporozie czy braku odporności. Co istotne, dla osób mających problemy z nadwagą: w czasie treningu nordic walking spalamy aż o 20 % więcej kalorii niż idąc bez kijków. Krótko mówiąc, nordic walking to polecany wszystkim spacer po zdrowie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa, Szpital Powiatowy w Drezdenku zaproponował mieszkańcom zdrową formę spędzenia wolnego czasu.

Rajd rozpoczął się rejestracją uczestników i przydzielaniem numerów startowych. Tradycyjnie, na inauguracji obecny był burmistrz Maciej Pietruszak, który wraz z radną powiatu strzelecko-drezdeneckiego, Anną Oźminkowską przywitał wszystkich zgromadzonych kijkarzy. Marsz poświęcony był pamięci Bolka Witkowskiego, jak zaznaczył burmistrz, wielkiego społecznika i lokalnego patrioty.

Przed startem profesjonalną rozgrzewkę dla wszystkich uczestników poprowadziła nauczycielka wychowania fizycznego, Natalia Nadworna. Ulicami miasta wszyscy zawodnicy przemaszerowali do lasku miejskiego, gdzie podzielili się na dwie grupy. Podziwiając piękno lokalnej przyrody, piechurzy podążali wyznaczonymi trasami. Na górkach piaskowych wyznaczono metę; tam na uczestników czekało ognisko. W dobrych humorach, z dużą dawką pozytywnej energii, kijkarze piekli kiełbasy przy ogniu, zajadali grochówkę i kosztowali pysznego ciasta. Tam również odbyło się losowanie nagród loterii fantowej, a śpiew zebranych zawodników niósł się echem przez las.

Oczywiście, jak po każdych zawodach, słowa podziękowania należą się wszystkim sponsorom: prezesowi PGKiM Leszkowi Jaśków, radnej powiatu strzelecko- drezdeneckiego Annie Oźminkowskiej, nadleśniczemu Nadleśnictwa Karwin, Edwardowi Buśce oraz paniom, które piekły ciasto i wszystkim, którzy ofiarowali swoją pomoc. Mam nadzieję, że niedługo znów się spotkamy w jeszcze liczniejszym gronie. Miło jest patrzeć, jak swoją postawą pracownicy Szpitala Powiatowego w Drezdenku  oraz seniorzy z PZERiI zarażają pozostałych mieszkańców zdrowym stylem życia.

Katarzyna Jenek