Co to jest “Wendeksja” ?

W słoneczna środę pracownicy szpitala w ramach profilaktyki zdrowia odwiedzili dzieci z Publicznego Przedszkola w Drezdenku. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, lub sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownik wyjaśnił na czym polega jego praca oraz czym zajmują się służby ratunkowe. Przedszkolaki mogły popisać się znajomością numerów alarmowych. I jak się okazało, dzieci doskonale je znają. Przedszkolaki wysłuchały najważniejszych informacji dotyczących udzielania pierwszej pomocy, a podczas warsztatów dowiedziały się w jaki sposób zgłaszać wypadek, oraz jakie informacje przekazać dyspozytorowi. Uświadomiły sobie jak istotna jest znajomość swojego adresu zamieszkania. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat pierwszej pomocy, gdy podczas warsztatów opatrywały rany u swoich kolegów. Podczas spotkania ratownik zaprezentował zestaw do reanimacji. I tu pojawia się rozwiązanie naszej zagadki, czym jest „Wendeksja”. Otóż „wendeksja” według jednego z przedszkolaków oznacza defibrylację. Prawda, że trudne słowo? Najistotniejsze jest to, że dzieci potrafią pomagać. W nagrodę za aktywny udział w warsztatach dzieci otrzymały czepki medyczne, a przedszkolny plac zabaw w jedną chwilę przemienił się w niebieską krainę. Po ćwiczeniach z zakresu pierwszej pomocy dzieci miały możliwość obejrzenia karetki, gdzie ratownik interesująco opowiadał o swojej pracy i zaprezentował sprzęt medyczny. Były to warsztaty, które uwrażliwiły i nauczyły dzieci reagowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz wyposażyły w wiedzę i umiejętności, które niewątpliwie należy systematycznie poszerzać i utrwalać, aby w przyszłości być może uratować czyjeś życie. Życzymy bezpiecznych, udanych wakacji dzieciom i wychowawcom !