Drezdenecki szpital nagrodzony w konkursie”Bezpieczny Szpital Przyszłości-Inspiracje 2020″

Szpital w Drezdenku zdobył 2. nagrodę w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2020″ Jak podkreśla organizator, tegoroczna rywalizacja w czwartej już edycji konkursu była bardzo wyrównana. Program realizowany przy współudziale Szkoły Podstawowej nr 1 w Drezdenku „Zaadoptuj babcię i dziadka” zajął II miejsce w kategorii: Działania na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia seniorów. Nagrodę w imieniu szpitala odebrał prezes Maciej Bak. Organizatorem Konkursu Inspiracje jest firma Idea Trade, koordynator Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości. Przewodniczącym kapituły oraz patronem honorowym jest dr Marek Tombarkiewicz, dyrektor Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.Patronat honorowy nad Inspiracjami 2020 objęli również p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH – Państwowego Instytutu Badawczego dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Juszczyk. – Konkurs jest okazją dla szpitali i organizacji zajmujących się zdrowiem, by pokazać pozytywne przykłady działań – mówi Marcin Malinowski, partner zarządzający w Idea Trade – Wspólnie prezentujemy i promujemy ludzi oraz zespoły, którym „chce się chcieć”, mimo że szpitale wciąż borykają się z wieloma problemami, a w tym roku ze względu na pandemię sytuacja jest niezwykle trudna i nieprzewidywalna.Projekty zgłaszane do konkursu oceniane są przez 30-osobową Kapitułę, złożoną z osób zarządzających najlepszymi szpitalami w Polsce. W jej skład wchodzą też zwycięzcy poprzednich edycji.Konkurs promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy działające w ochronie zdrowia, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali.Na czym polega projekt realizowany przez szpital w Drezdenku?Naszym celem jest stworzenie placówki łączącej pokolenia. Dzięki temu dzieci mogą rozwijać kompetencje emocjonalne i społeczne, a seniorzy angażują się w wychowanie młodszego pokolenia. Te działania pozwalają niwelować wykluczenie społeczne u seniorów, którzy przebywając w szpitalnych murach dotkliwie przekonali się czym jest samotność. Często jej powodem jest dystans, niekiedy terytorialny, jednak czasem zupełnie inne okoliczności sprawiają, że rozluźniają się rodzinne więzi. W ostatnim czasie wpływ na to miała pandemia koronawirusa, która sprawiła, że pacjenci zostali odizolowani od świata zewnętrznego. Dlatego w odpowiedzi na istniejące potrzeby powstała inicjatywa integracji międzypokoleniowej, a dokładnie propozycja nietypowej, nieformalnej adopcji… Dzięki niej, nie tylko przełamujemy szpitalna nudę dnia wypełnionego oczekiwaniem na zabiegi czy posiłki. Osoby starsze są marginalizowaną grupą społeczną, a ich potrzeby spływają na dalszy plan. Dlatego ważne jest, aby właśnie o nich zadbać w szczególny sposób. W ramach projektu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z wychowawczynią Małgorzatą Sadowską odwiedzają regularnie pacjentów, aby zwyczajnie poczytać książki, wziąć udział w warsztatach kulinarnych , plastycznych i teatralnych. Spotkania są cykliczne i trwają od 2017 r. Koordynatorem programu jest Katarzyna Jenek. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa zmienił się charakter współpracy w ostatnim roku przeszliśmy na tryb on-line. Spotkania były okazją do wymiany doświadczeń między pokoleniami. Bez tych spotkań w zapomnienie odejdą doświadczenia i prawda historyczna przekazywana przez seniorów drogą ustną. W społeczeństwie, które jeszcze do niedawna było rodzina wielopokoleniowa wkrada się zapomnienie. Doświadczenie i wartości starszych osób są bogactwem dla młodych. To swoista skarbnica wiedzy. Dlatego adopcja dziadka lub babci z ZOL-u jest tak ważna. Daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, miłości i zrozumienia. Korelacja jest korzystna dla młodych ludzi. Pozwala pokazać im, że warto pomagać i sprawiać przyjemność nie tylko najbliższym, ale także innym ludziom, zwłaszcza tym samotnym, przebywającym w ośrodkach. To forma oderwania młodych od monitora komputerów, aby mogli znaleźć sens w realnym świecie. Tym samym uczymy ich empatii, a niwelujemy poczucie odrzucenia i samotności u seniorów. Pokolenia uzupełniają się wzajemnie. Młodzi za czas, który ofiarują chorym otrzymują ich przyjaźń. Podczas tych spotkań nawiązują się długotrwałe relacje, zbudowane na szczerych działaniach.Projekt będzie nadal realizowanych w szpitalnych murach.