Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Łańcuch przeżycia-czyli 4 kroki, które ratują życie

Share on facebook
Udostępnij

Pojęcie “łańcuch przeżycia” zapewne słyszał  nie jeden z nas. Hasło to często słyszymy podczas poruszania tematu pierwszej pomocy, a w szczególności  zagadnienia dotyczącego nagłego zatrzymania krążenia. Dlaczego? Na czym polega łańcuch przeżycia? O tym wszystkim opowiadał ratownik i pielęgniarz Wojciech Starosta, który dziś poprowadził warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej w klasach 7 B, C, D szkoły podstawowej w Dobiegniewie.

 Zasady pierwszej pomocy są tak skonstruowane, aby były przejrzyste i proste do zapamiętania. Składają się z algorytmów i schematów, które stosowane krok po kroku prowadzą do określonego efektu, czyli do uratowania życia lub zdrowia. Algorytmem spinającym w klamrę wszystkie działania ratunkowe w przypadku nagłego zatrzymania krążenia jest łańcuch przeżycia, czyli ogólne określenie czynności podejmowanych u osób, u których konieczne jest pilne wdrożenie pierwszej pomocy. Łańcuch przeżycia jest graficznym przedstawieniem czterech najważniejszych etapów czynności ratunkowych, które należy wykonać udzielając pomocy osobie z zatrzymaniem krążenia. Nazywamy go łańcuchem, ponieważ te wszystkie czynności są równie ważne, a gdy któregoś z nich zabraknie działania będą nieskuteczne. Jakie są kolejne etapy łańcucha ?

Ogniwo 1- wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy.

Ogniwo 2- wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Ogniwo 3-wczesne rozpoczęcie defibrylacji.

Ogniwo 4- wdrożenie czynności ALS i opieka poresuscytacyjna.

Sam łańcuch przeżycia bez odpowiednio poprowadzonej kampanii edukacyjnej byłby tylko niewiele istotnym schematem. I choć łańcuch przeżycia naprawdę mógłby obronić się sam, jeśli chodzi o prostotę i przekaz informacji, to jednak warto wspomóc go co nieco nauką i zwiększaniem świadomości wśród młodzieży na temat tego, o co z nim tak naprawdę chodzi i dlaczego jest taki ważny. Dlatego w Dobiegniewie w klasach starszych Szkoły Podstawowej ratownik Wojciech Starosta poruszył tak ważny temat. Istotne  jest, aby uświadomić młodym ludziom jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy i wczesne podjęcie działań.  Pamiętajmy o tym, że na wezwanie bądź miejsce zdarzenia karetka pogotowia  po otrzymaniu zgłoszenia może dotrzeć dopiero za jakiś czas (zwykle trwa to kilka bądź kilkanaście minut), zatem wszystkie czynności podjęte przez osoby towarzyszące osobie chorej bądź poszkodowanej mają duży, często decydujący wpływ na uratowanie życia. Dlatego ważne jest, aby zdecydowanie należy mieć tego świadomość  i znać podstawowe procedury z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym ogniwa łańcucha przeżycia.

Warsztatowe zajęcia z zakresu pierwszej pomocy w Szkole w Dobiegniewie  odbyły się na zaproszenie pani Iwony Dobrowolskiej, która od kilku lat współpracuje z ratownikiem Wojciechem Starostą.

Skip to content