Młodzi na start, czyli stypendia dla przyszłych studentów pielęgniarstwa

Choć wydaje się, że do matury jeszcze bardzo daleko to przyszłoroczni maturzyści nie myślą jeszcze o feriach zimowych. Nauczyciele wyginają swoje ciała pedagogiczne, aby w jak najkrótszym czasie przekazać im jak najwięcej informacji i powtórzyć materiał. Na horyzoncie pojawia się kolejna fala epidemii i obawa, że ponownie młodzież zamieni ławkę szkolną na domowe pielesze. Uczniowie mają przed sobą trudny okres- muszą przygotować się do najważniejszego egzaminu w życiu. I choć liście z drzew spadają, a do kwitnięcia kasztanów wydaje się jeszcze sporo czasu, to niestety maturzyści muszą myśleć o wyborze uczelni i kierunku jaki chcą studiować. I tu pojawia się wiele problemów, bo skąd młody człowiek może wiedzieć co chce robić w przyszłości? Śpieszymy zatem z pomocą. W Szpitalu Powiatowym w Drezdenku odbyło się pierwsze spotkanie z drezdenecką młodzieżą maturalną, którego celem było zapoznanie uczniów z pracą pielęgniarki. Starosta Bogusław Kierus oraz Wicestarosta Paweł Antczak przy współpracy z prezesem szpitala Maciejem Bakiem podejmują wiele działań by zwiększyć liczbę pielęgniarek w drezdeneckim szpitalu. Jednym z nich jest specjalny program stypendialny, który ma zachęcać do studiowania pielęgniarstwa oraz do podejmowania pracy w tym zawodzie. Stypendia są przyznawane już od pierwszych miesięcy od podjęcia kształcenia na kierunku pielęgniarskim.-Z doświadczenia wiemy, że najważniejsi są ludzie – kadra wykwalifikowana, która z pasją wykonuje swój zawód. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż poprzez wsparcie kadry medycznej poprawiamy warunki leczenia pacjentów z naszego powiatu. Dlatego zdecydowaliśmy się już cztery lata temu na uruchomienie programu stypendialnego- powiedział Starosta Strzelecko-Drezdenecki Bogusław Kierus. Uczniowie Zespołu Szkół w Drezdenku zapoznali się dziś z możliwościami jakie daje zawód pielęgniarki. Ze względów epidemiologicznych spotkanie w formie warsztatowej odbyło się w Sali Konferencyjnej, bez odwiedzania oddziałów szpitalnych. Młodzież miała okazję rozmowy z kierownikiem Bloku Operacyjnego- Anną Milczarek, która z pasją opowiadała o swojej profesji. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli przyniesione przez panią Annę narzędzia medyczne, zadając wiele pytań dotyczących pracy medyków na Bloku Operacyjnym. O swojej przygodzie i miłości do medycyny opowiedziała studentka Sandra Woźniak, która po ukończeniu studiów licencjackich podjęła naukę na studiach magisterskich. Tu bez skrępowania młodzi ludzie zadawali trudne pytania swojej koleżance, zwłaszcza te dotyczące zarobków, specyfiki pracy i możliwości jakie daje pielęgniarstwo. Na koniec głos zabrała dyrektor. ds. medycznych Izabela Jaraczewska, która opowiedziała o pracy chirurga naczyniowego i zaprosiła młodzież na kolejne spotkania w małych grupach podczas których przybliży im specyfikę pracy pokazując zabiegi z zakresu chirurgii. -Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważną rolę w procesie leczenia odgrywa opieka pielęgniarska, dlatego przygotowaliśmy program stypendialny dla młodych ludzi, żeby za kilka lat w naszym powiecie, w naszym szpitalu nie zabrakło personelu, a wręcz przeciwnie pielęgniarstwo rozwijało się w sposób ciągły– mówił podczas spotkania z młodzieżą Wicestarosta Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego Paweł Antczak, który jest pomysłodawcą programu stypendialnego.Na stypendia bezzwrotne w wysokości 500,00 zł miesięcznie mogą liczyć studenci kierunku pielęgniarskiego – oni także muszą zadeklarować pracę w naszym powiecie po ukończeniu studiów. Przyszli medycy, po zakończeniu edukacji podejmą pracę w szpitalu powiatowym w Drezdenku.