Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Harcerze poznają zawód ratownika medycznego

Share on facebook
Udostępnij

Zwykło się mówić, że dzisiejsza  młodzież to tylko gra w gry na komputerze i nie ma zainteresowań. Niestety obecny świat został zdominowany przez Internet, a prawdziwe życie zaczęliśmy zamieniać na „wirtualne życie w sieci”. Młodzi ludzie najchętniej spędzają czas przed monitorem komputera, oglądaniu telewizji, rywalizacji w grach komputerowych i słuchaniu muzyki. Lubią też spędzać czas w gronie rówieśników. Mimo, że istnieje wiele możliwości rozbudzenia zainteresowań, to nie każdy młody człowiek ma pomysł na zagospodarowanie czasu wolnego. Nie wie, dokąd skierować swoją uwagę, nie potrafi sprecyzować co go interesuje i co będzie robił w przyszłości. Na szczęście nawet w niewielkich miejscowościach działa prężnie Związek Harcerstwa Polskiego, gdzie młodzi mają szansę szukać odpowiedzi na wszystkie trudne pytania tego świata. To przecież my odpowiadamy za to, jaka jest dzisiejsza młodzież.

Piątkowe późne popołudnie to dla większości oznacza czas weekendowego odpoczynku. Grupa młodych chłopaków wybiera jednak inną formę aktywności- wychodzą na zbiórkę harcerską, aby wraz z drużynowym pójść do szpitala i wysłuchać poważnego wykładu dotyczącego pracy ratownika medycznego. Dlaczego wybrali spacer w chłodny wieczór i rozmowę o zawodzie ratownika? Ten magnes to harcerstwo. Harcerstwo, które potrafi wyciągnąć z domu najbardziej zagorzałego fana gier komputerowych. W piątek Radosław Rożek – koordynator Zespołu Ratownictwa Medycznego przeprowadził niezwykłe zajęcia z zakresu zawodoznawstwa dla harcerzy należących do 46 DH Szamani z Drezdenka. Kim jest ratowniki medyczny?

 To osoba, która zazwyczaj jako pierwsza pojawia się na miejscu wypadku. Jej zadaniem jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu i jeśli to możliwe, przeprowadzenie z nim wywiadu, aby móc przekazać stosowne informacje lekarzowi. Zawód ten jest więc niezwykle odpowiedzialny. Studia przygotowujące do wykonywania zawodu ratownika medycznego mają bardzo szeroki program. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in. anatomii, udzielania pierwszej pomocy, medycyny katastrof, technik zabiegów medycznych, medycyny ratunkowej, traumatologii, chorób wewnętrznych i zakaźnych, toksykologii, laryngologii, ginekologii, intensywnej terapii, neurochirurgii, psychologii oraz etyki zawodowej. Tak szeroki obszar kształcenia wynika z tego, że ratownicy medyczni muszą być przygotowani na wiele różnych sytuacji. To od ich wiedzy i kompetencji często zależy zdrowie, a nawet życie pacjentów.

 Co zrobić, aby zostać ratownikiem medycznym? Przede wszystkim trzeba przygotować się na wzmożoną pracę. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji to nie wszystko. Nie każdy nadaje się do wykonywania tej profesji. Przed rozpoczęciem studiów warto przemyśleć, czy ma się określone cechy charakteru. Ratownik medyczny musi przede wszystkim wyróżniać się dobrą kondycją psychiczną, opanowaniem i odpornością na stres. Oprócz tego powinien być odpowiedzialny, zdecydowany i komunikatywny. Ważne również, aby wykazywał gotowość do pracy w ekstremalnych warunkach i umiał trzeźwo ocenić nawet trudne sytuacje. Podczas spotkania harcerze wraz z drużynowym Kacprem Sowałą uzyskali wiele ciekawych informacji od pana Radosława, które być może wpłyną na wybór drogi życiowej młodych ludzi. Wykład był okazją do zapoznania się z urządzeniami i wyposażeniem karetki pogotowia. Harcerzom nie przeszkadzał chłód, ciekawość poznania świata wzięła górę! Podziękowania kierujemy w stronę koordynatora Zespołu Ratownictwa Medycznego Radosława Rożka, który aby spotkać się z harcerzami poświecił swój prywatny czas. Mamy nadzieję, że satysfakcja, iż zaszczepił w młodych ludziach chęć do zawodu ratownika będzie dla niego największą satysfakcją! Wszak kilkoro z nich oderwało tego dnia nos od monitora komputera, a to spory sukces. Nie wyobrażamy sobie młodego pokolenia, które się nie buntuje, nie denerwuje. Ale jak śpiewał Okudżawa „każda epoka ma własny porządek i ład”. A my dorośli mamy wpływ na to jacy staną się młodzi ludzie w dorosłym życiu.

Skip to content