Ogrodolecznictwo w szpitalu

Hipokrates twierdził, że “przyroda jest lekarstwem w każdej chorobie”.

Hortiterapia czyli leczenie za pomocą ogrodów to jeden elementów terapii jaką stosują pracownicy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Zieleń uspokaja i działa pozytywnie na organizm. Leczenie ogrodami, pomijając dobroczynną rolę wysiłku fizycznego i ruchu, pomaga zachować równowagę psychiczną, zmniejsza stres i polepsza koncentrację. Warto pielęgnować rośliny ozdobne  nawet na balkonie, czy parapetach okiennych. Dlatego właśnie mini ogród powstał na okiennych parapetach ZOL-u. Prace ogrodowe są dozowane tak, aby nie powodowały zbytniego obciążenia organizmu. Pacjenci z przyjemnością podejmują się hortiterapii, a  otaczająca zieleń, kwiaty i natura stymulują wszystkie ich  zmysły. Natura, tak jak wszystkie tereny zielone daje im poczucie bezpieczeństwa i spokoju, co ułatwia odzyskiwanie sił i zdrowia.