Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Ponad 60 lat temu Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Na cześć tego odkrycia polscy diagności laboratoryjni obchodzą swoje święto.

Obecnie diagnosta laboratoryjny z tytułem specjalisty to wysoko wykwalifikowany profesjonalista, którego kształcenie trwa nawet 9 lat. Współcześnie medycyna laboratoryjna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się nauk medycznych. Bez badań laboratoryjnych nie ma dziś medycyny. Postawienie prawidłowej diagnozy, ale też skuteczna profilaktyka, o ochronie całego społeczeństwa w przypadku epidemii poprzez testowanie nie wspominając, jest po prostu niemożliwe. Diagności laboratoryjni ustawicznie poszerzają swoje kompetencje.

Zawód diagnosty jest niezbędnym ogniwem w systemie ochrony zdrowia i na równi z pozostałymi zawodami medycznymi jest gwarantem bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkich pacjentów. Dlatego dziś pamiętamy o ich święcie i przesyłamy moc życzeń.