Artroskopia kolana

Artroskopia kolana w znieczuleniu przewodowym. Przy stole operacyjnym lek med. Sławomir Dziobiak – w asyście rezydent lek med. Adrian Kita.

Artroskopia kolana to obecnie jeden z częściej wykonywanych zabiegów w oddziałach ortopedycznych. Ta małoinwazyjna procedura pozwala na leczenie szerokiej gamy uszkodzeń, z którymi mamy do czynienia w obrębie tego, a także innych stawów naszego ciała. Metoda artroskopii polega na wprowadzeniu do jamy stawu, poprzez niewielkie nacięcia skóry, kamery oraz specjalnie do tego celu stworzonych miniaturowych narzędzi, za pomocą których przeprowadzana jest operacja. Wykonanie zabiegu w sposób artroskopowy, a więc bez konieczności chirurgicznego „otwierania” stawu, wiąże się z licznymi korzyściami dla pacjenta. Spośród najistotniejszych wymienić należy:

• mniejsze dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym,
  • szybszy powrót do aktywności fizycznej,
  • mniejsze ryzyko infekcji
  • podczas zabiegu operator ma kontakt z pacjentem, któremu tłumaczy każdy z wykonywanych kroków
  • pacjent obserwuje przebieg operacji na dużym monitorze znajdującym się na Sali Operacyjnej.
  •

Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do zabiegu artroskopii kolana jest wizyta u lekarza ortopedy. Podczas takiego spotkania zostanie zebrany dokładny wywiad – lekarz będzie pytał o występujące dolegliwości –  czas ich trwania, związek z ewentualnym urazem lub przeciążeniami, czy towarzyszą im inne niepokojące objawy. Następnie lekarz zbada kolano, bardzo często już na tym etapie określi wstępną diagnozę. Zwykle celem potwierdzenia rozpoznania i wykluczenia innych potencjalnych źródeł dolegliwości zleca się badania dodatkowe – w przypadku kolana najczęściej będą to badania obrazowe – zdjęcie rentgenowskie, badanie ultrasonograficzne lub badanie rezonansem magnetycznym. Pacjent po zakwalifikowaniu do zabiegu artroskopii kolan wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku pacjenta nieobciążonego koniecznym minimum jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia krwi, sprawdzenie parametrów układu krzepnięcia oraz grupy krwi) oraz spotkanie z lekarzem anestezjologiem. Dolegliwości bólowe po zabiegach artroskopowych kolana są dużo mniej nasilone niż po klasycznych zabiegach z otwarciem stawu. U większości pacjentów bóle da się uśmierzyć za pomocą ogólnie dostępnych leków przeciwbólowych. W przypadku silniejszych dolegliwości lekarz przepisze receptę na mocniejsze środki.