Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Diagnostyka obrazowa

Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. oferuje profesjonalne i bezpieczne badania diagnostyczne w komfortowych warunkach. Wnikliwa diagnostyka obrazowa umożliwia dotarcie do ukrytych przyczyny codziennych dolegliwości, które maja wpływ na jakość życia, a także wykrycie symptomów rozwijających się poważnych chorób, na ich wczesnym etapie. Jest podstawą współczesnej medycyny.

Urządzenie Tomografii Komputerowej wykorzystuje najnowocześniejsze technologie umożliwiające osiągnięcie jak najlepszych rezultatów diagnostycznych, przy możliwie najniższej dawce promieniowania, w jak najkrótszym czasie. Badanie TK pozwala na bardzo dokładne, precyzyjne i nieinwazyjne zbadanie całego ciała. Szpital w Drezdenku wyposażony został w 16-rzędowy tomograf firmy Canon. 

Zapewniamy

Pracownie Diagnostyki Obrazowej:

 

Rejestracja od poniedziałku do piątku pod numerem Tel. 538 135 485 

Lekarze:  lek. med. Wojciech Pauli,  lek. med. Michał Michniewicz 

 

Pracownia Tomografii Komputerowej

Pracownia TK świadczy usługi w ramach kontraktu z NFZ. Pracownia TK czynna: poniedziałek, środa i piątek 8:00-12:00, wtorek oraz czwartek od godz. 9:30 ze względu na wykonywane badania z kontrastem.

Z badania może skorzystać pacjent posiadający skierowanie od lekarza specjalisty (posiadającego umowę z NFZ)- uwaga !  lecz nie od lekarza rodzinnego.  Podczas rejestracji pacjent otrzymuje formularz oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania- zależne od tego, czy badanie będzie wykonywane z kontrastem czy bez kontrastu. Potrzebnych informacji udziela również lekarz kierujący na badanie TK.
Poniżej przedstawiamy informacje dla pacjentów dotyczącą przygotowania się do badania TK.
Przygotowanie do badań Tomografii Komputerowej:
1. Należy wykonać badanie kreatyniny we krwi (ważność wyniku 7 dni).
2. Badanie TK wykonywane jest na czczo (co najmniej 5 godzin przed badaniem należy wstrzymać się od spożywania posiłków).
3. Jeśli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych, można zjeść lekkie śniadanie.
4. Nie należy powstrzymywać się od picia płynów (zalecana woda niegazowana).
5. Do pracowni należy zgłosić się 30 minut przed zaplanowanym badaniem.
6. W dniu badania należy zażyć stale przyjmowane leki.
7. Na badania TK jamy brzusznej i miednicy należy zabrać ze sobą 1,5 litra wody niegazowanej.
8. Po badaniu z kontrastem, kobieta karmiąca piersią nie powinna karmić dziecka w ciągu 24 h.
9. Po badaniu z kontrastem zaleca się wypicie dużej ilości płynów, w celu wypłukania kontrastu.

Rejestracja pod numerem telefonu: 538 135 485

Pracownia RTG

Badania RTG służą do szybkiej diagnostyki układu kostnego klatki piersiowej oraz jamy brzusznej. Przy obecnym stanie aparatury RTG, wysokich kwalifikacjach personelu, ochronie radiologicznej jest to badanie mało inwazyjne. Obraz diagnostyczny powstaje w wyniku różnic w pochłanianiu przenikliwego promieniowania rentgenowskiego przez poszczególne tkanki i narządy badanej okolicy. Jest to badanie krótkie, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania (z wyjątkiem prześwietlenia kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, urografii). Wynikiem badania RTG jest opis wykonany przez doświadczonych lekarzy radiologów. Pacjenci otrzymują opis badania wraz ze zdjęciem na CD.

Pracownia wykonuje pełen zakres badań ogólnodiagnostycznych:

  • prześwietlenia kości
  • badanie obrazowe klatki piersiowej

Opieka Medyczna:

Ewa Jaśkow – Starszy Technik RTG, Inspektor Ochrony Radiologicznej

Tel. 538 135 485

Ocena narażenia pracowników oraz osób z ogółu ludności związanego z działalnością w zakresie rentgenodiagnostyki i tomografii komputerowej

Pracownie RTG, KT w Pracowni Diagnostyki Obrazowej w Powiatowym Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Drezdenku są bezpieczne z punktu widzenia ochrony radiologicznej. Stwierdzam zgodność stanu faktycznego z projektami osłon stałych zatwierdzonymi przez Lubuskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego. 

Stosowane procedury, techniki i środki ochrony przed promieniowaniem jonizującym są adekwatne dla przeprowadzanych w Pracowniach procedur diagnostycznych.

W Pracowni Diagnostyki Obrazowej prowadzona jest dozymetria indywidualna.

Ocena narażenia pracowników: 

limity użytkowe dawek dla kategorii B narażenia zawodowego – dawka skuteczna (efektywna) nie przekracza  6 mSv w ciągu roku.

Ocena narażenia osób z ogółu ludności, związanego z działalnością w zakresie rentgenodiagnostyki oraz tomografii komputerowej: wielkości narażenia pacjentów w procedurach szczegółowych nie przekraczają poziomów referencyjnych. 

Skip to content