Planując wyjazd zagraniczny, warto mieć ze sobą ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przekonali się o tym ci, którzy nagle musieli skorzystać z leczenia za granicą.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który warto mieć przy sobie wyjeżdżając do większości krajów europejskich.Posiadając ten dokument, w przypadku nagłego wypadku zdrowotnego, możemy uniknąć bardzo kosztownego leczenia z własnej kieszeni.
Najdroższe leczenie w 2024 r. na EKUZ przedstawiła nam niemiecka instytucja. Było to leczenie pacjenta na kwotę 108 736,53 Euro (ok. 464 304,98 zł). Z kolei hospitalizacja za leczenie w Czechach w 2023 r. od polowy marca do połowy maja, przedstawiona nam do rozliczenia w koronach czeskich, wyniosła prawie 550 tys. zł.
Widzimy, że z roku na rok coraz więcej Lubuszan wyrabia EKUZ. W 2024 r. wydaliśmy prawie 55 tys. kart, to o 3 tys. więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej kart zazwyczaj wydawanych jest w II i III kwartale. Biorąc pod uwagę to, że karta może być wydana na okres od 42 dni do 20 lat, nie warto robić tego na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Jeżeli ktoś ma kartę EKUZ wystarczy przed wyjazdem sprawdzić jej ważność. Karta ma swój termin ważności w zależności od tytułu ubezpieczenia. Jeżeli ktoś potrzebuje EKUZ a wyjazd za granicę już za kilka dni, to najlepiej udać się osobiście do siedziby lub Delegatury oddziału NFZ, wówczas karta będzie wydana od ręki. Pamiętajmy, że:
· na wnioskach muszą być czytelne podpisy,
· za niepełnoletnie dzieci podpisuje się rodzic lub osoba upoważniona,
· posiadanie upoważnienia w przypadku np. pełnoletnich dzieci, jeżeli rodzic chce w jego imieniu złożyć wniosek, lub odebrać dokument,
· posiadanie legitymacji szkolnej/studenckiej – w przypadku pełnoletnich uczniów/studentów.
Podczas wizyty osobistej w Sali Obsługi Klientów niezbędny jest dokument potwierdzający tożsamość ( dowód osobisty, e-dowód, paszport).
Warto wiedzieć, że świadczenia dostępne na kartę EKUZ mogą nie obejmować np. kosztów akcji ratownictwa górskiego w różnych krajach UE/EFTA. Dlatego jeśli np. będziemy podczas pobytu za granicą uprawiać sporty wiążące się z takim ryzykiem – warto sprawdzić przed wyjazdem do danego kraju zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ (informacje te są dostępne na stronie internetowej pod adresem:https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/) oraz rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.
Karta nie obejmuje też kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem.
EKUZ mogą bezpłatnie otrzymać osoby ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze), osoby nieubezpieczone, które jednak mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).
Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, poprzez Internetowe Konto Pacjenta oraz poczta tradycyjną.
Posiadając kartę posługujemy się nią zgodnie z obowiązującym prawem. To znaczy, że można z niej korzystać tylko wtedy, kiedy mamy ubezpieczenie lub prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce. I to jest bardzo istotne. Każda karta EKUZ ma nadrukowaną „datę ważności do”, ale należy pamiętać, że jest to tylko możliwa data jej ważności. Prawo do posługiwania się kartą wygasa w momencie, w którym utracimy ubezpieczenie i ewentualne prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce.
W przypadku, jeśli pomimo braku ubezpieczenia lub prawa do świadczeń będziemy posługiwali się kartą EKUZ, to zostaniemy zobligowani do zwrotu kosztów niesłusznie zapłaconego przez NFZ leczenia takiej osoby za granicą.
Joanna Branicka
rzecznik prasowy LOW NFZ