Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Zaszczep się i żyj długo!

Share on facebook
Udostępnij

Za nami drugie spotkanie konsultacyjne z młodzieżą i ich rodzicami. Tym razem zespół zajmujący się edukacją przeprowadził prelekcję w Szkole Podstawowej nr 3 w Drezdenku. Program, poza swoim oczywistym celem ma wpłynąć także na wzrost poziomu wiedzy i świadomości rodziców oraz młodzieży w zakresie ryzykownych zachowań oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Jego zadaniem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat skuteczności działania szczepionki przeciw HPV w redukowaniu zakażeń oraz upowszechnić nawyk systematycznego wykonywania badań profilaktycznych.

Rak szyjki macicy oraz inne choroby powodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papillomavirus – HPV) to problem zdrowia publicznego na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak szyjki macicy jest drugą, po raku piersi, przyczyną zgonów na nowotwory złośliwe wśród kobiet. Zakażenie HPV jest w 100 proc. odpowiedzialne za raka szyjki macicy (nie ma raka szyjki macicy bez wcześniejszego zakażenia HPV), w 87 proc. za raka odbytu, a w 70 proc. za raka pochwy. HPV może się przyczyniać do powstawania innych, rzadszych nowotworów takich jak np. raki prącia i odbytu, dlatego szczepienia te są ważne również dla chłopców. Zakażenie HPV jest także w 90 proc. przyczyną brodawek narządów płciowych oraz powoduje brodawczakowatość dróg oddechowych.

-„W Polsce raka szyjki macicy wykrywa się u ponad 3 tys. kobiet rocznie- połowa z nich umiera na tę chorobę. Złośliwemu nowotworowi można skutecznie zapobiegać dzięki profilaktyce, taką szansę daje gminny program profilaktyki dla dziewcząt urodzonych w latach 2008-2010- przez najbliższe lata ze szczepień może skorzystać ponad 300 dziewcząt zamieszkujących  gminę Drezdenko”- mówił Robert Markowski specjalista ginekologii i położnictwa.

Jak skorzystać z miejskiego programu szczepień przeciw HPV12?

Szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Z programu szczepień mogą skorzystać dziewczynki w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 r. ż., a przed ukończeniem 13 r. ż.).  Schemat szczepienia przeciw HPV składa się z dwóch dawek, a Drezdenko finansuje obie. Koszt szczepionek jest bardzo wysoki, sięga kilkuset złotych – dlatego warto wykorzystać okazję jaką stworzyła Rada Miasta wraz z panią burmistrz i bezpłatnie zaszczepić dziecko. Do szczepień będą kwalifikowane osoby będące mieszkańcami gminy Drezdenko. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka zostanie zakwalifikowana do szczepienia. Udział w programie jest w pełni dobrowolny. Lepiej zapobiegać niż leczyć, to hasło jest adekwatne do realizowanego przez miasto programu.  Deklaracje na szczepienia znajdą Państwo w szkołach, do których uczęszczają Państwa dzieci. Pierwsze dziewczęta będą mogły skorzystać ze szczepień przeciwko HPV już w czerwcu tego roku!

Skip to content