Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Nowoczesna metoda leczenia ran

Share on facebook
Udostępnij

W Poradni Chirurgii Ogólnej oraz w Oddziale Chirurgicznym w szpitalu w Drezdenku wprowadzona została nowoczesna metoda leczenia ran. Koordynatorem tego projektu jest pielęgniarka Małgorzata Pikula- specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego. Problem ran przewlekłych dotyczy głównie osób obciążonych wielochorobowo, tj. cukrzycą, niewydolnością krążenia, miażdżycą, otyłością.Obecnie nowoczesne leczenie ran oparte jest o opracowaną przez European Wound Management Association strategię TIME – jest to ścieżka w prawidłowym gojeniu rany.

1.oczyszczenie tkanek W trakcie gojenia się rany pojawia się tkanka martwicza, która z jednej strony ochrania warstwę „gojącą się”, jednak z drugiej strony stanowi pożywkę dla bakterii i może prowadzić do zakażenia rany. Istnieje kilka sposobów na jej usunięcie: chirurgiczny, autolityczny, enzymatyczny, biochirurgiczny.

2.kontrola infekcji i zapaleniaPraktycznie każda rana przewlekła jest skolonizowana przez drobnoustroje, co nie znaczy, że każda rana jest zakażona. W zależności od znajdujących się w ranie drobnoustrojów, mogą one tworzyć tzw. biofilm bakteryjny, który będzie prowadził do opóźnienia gojenia się rany. Istotny jest tutaj dobór środków antyseptycznych, mających wpływ na ograniczenie rozwoju zakażenia w ranie. W ranach przewlekłych praktycznie nie stosujemy antybiotyków, które mogą w prosty sposób prowadzić do antybiotykoodporności i znacznego przedłużenia gojenia się rany.

3.odpowiednia wilgotność rany Dzięki utrzymaniu odpowiednio wilgotnego środowiska w ranie, ma ona odpowiednie warunki do gojenia. Ranę należy prowadzić za pomocą odpowiednio dostosowanych opatrunków w taki sposób, aby z jednej strony pochłaniać nadmierny wysięk, a z drugiej strony jej nie wysuszać. Zbyt obfity wysięk z rany może prowadzić do infekcji, natomiast nadmierne wysuszenie rany mogłoby doprowadzić do hamowania naskórkowania. Zastosowanie mają tu opatrunki chłonne, nawilżające, płuczące.

4.stymulacja naskórkowania Jeśli wszystkie poprzednie elementy leczenia są prawidłowo stosowane, dochodzi do naskórkowania od brzegu rany. Jest to proces najbardziej długotrwały i wrażliwy. Jego powodzenie zależy m.in. od samodyscypliny pacjenta, dotyczącej przestrzegania określonych zasad i stosowania odpowiedniej diety. Zalecana jest dieta wysokobiałkowa, odpowiednia podaż płynów oraz dbanie o regularne przyjmowanie leków.

Obecna wiedza na temat leczenia ran przewlekłych oraz dostępny asortyment specjalistycznych preparatów i opatrunków pozwala na precyzyjne dobranie terapii pod konkretnego pacjenta. W Poradni Chirurgii ogólnej stosuje się między innymi opatrunki ze srebrem, a także opatrunki do wilgotnego leczenia ran. Wśród nich stosuje się produkty zawierajace Ag+, hydrożelowe opatrunki oraz opatrunki piankowe. Stosowanie tych nowoczesnych metod daje bardzo pozytywne efekty leczenia ran w stosunkowo szybkim czasie. Czym charakteryzuje się opatrunek specjalistyczny? Przede wszystkim przyśpiesza proces gojenia się ran, jednocześnie do niej nie przylegając. Chroni przed wtórnym zakażeniem rany, a jest nieprzepuszczalny dla bakterii, co umożliwia skórze prawidłową wymianę gazową. Nowoczesne opatrunki są łatwe do wymiany, są bezbolesne podczas zakładania i zdejmowania, są nietoksyczne i niealergizujące. Pamiętajmy, że leczenie przewlekłej rany opiera się głównie na kontroli wilgotności i temperatury w ranie, dlatego tak ważne są systematyczne wizyty w Poradni Chirurgicznej. Często pacjenci zaskoczeni są, że nawet duże i rozległe rany pozostawione zostają „otwarte”(bez zbliżania skóry przy pomocy szwów chirurgicznych)- to całkowicie normalna praktyka w leczeniu ran przewlekłych, szczególnie wtedy, gdy SA one zakażone. Służy to do pobudzenia rany do naturalnego gojenia się poprzez wypełnienie tkankami od „środka”. Proces leczenia oraz opieka nad raną przewlekłą potrafią przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza, gdy są wykonywane w sposób niewłaściwy. Dlatego warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego, mającego doświadczenie w postępowaniu z tego typu schorzeniami. Zapraszamy osoby borykające się z trudno gojącymi się ranami (tzw. ranami przewlekłymi) do skorzystania z profesjonalnej diagnostyki i opieki świadczonej w ramach kontraktu z NFZ w szpitalu w Drezdenku.

Skip to content