Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Sobota z profilaktyką

Share on facebook
Udostępnij

Biała Sobota skierowana była do wszystkich kobiet, które zabiegane w codziennym życiu nie mają czasu na stanie w długich kolejkach, czekanie na odległy termin badania, dla tych, które nie mogą pozwolić sobie na wolny dzień w pracy. Dziś mogły bezpłatnie skorzystać z pakietu badań profilaktycznych: cytologii, porady lekarza ginekologa, pomiaru ciśnienia, a także badań laboratoryjnych: morfologii oraz pomiaru glukozy we krwi. To taki podstawowy pakiet zdrowia dla każdej kobiety dbającej o swoje zdrowie. Bo cóż cenniejszego może zrobić dla siebie każda z pań, niż regularnie dbać o swoje zdrowie? Z okazji Dnia Kobiet szpital w Drezdenku przygotował Sobotę z Profilaktyką skierowaną dla Pań.  Badania profilaktyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby to jedyna skuteczna metoda walki z rakiem. Dlatego każda kobieta mogła wykonać badanie cytologiczne zupełnie za darmo. Pacjentki w poradni przyjmował lek med. Witalis Woźniak, doświadczony ginekolog. Pracę poradni koordynowała położna Grażyna Malinowska. Wszystkie  pacjentki zgodnie przyznały, że warto skorzystać z takiej oferty i  to bardzo ważne by się badać.

Dlaczego te badania są takie ważne?
 Nowotwory nie dają wczesnych objawów. Jeśli pojawiają się objawy, dolegliwości czy ból – one są już w późnej fazie choroby, kiedy możliwości leczenia są znacznie mniejsze. Badania profilaktyczne wychwytują nowotwór w bardzo wczesnej fazie.

Panie, badajmy się!

Pani Małgorzata przyznała, że profilaktyka jest niezwykle ważna.

– Do tej pory badania profilaktyczne wykonywałam systematycznie co roku. Ale jak zaczęła się pandemia to wszystko się rozsypało, dlatego dzisiaj jestem tu ze względu na swoje bezpieczeństwo i w trosce o zdrowie. Uważam, że badania profilaktyczne są bardzo ważne. Tyle jest chorych wokół nas, dlatego trzeba się badać, by jak najwcześniej wykryć niebezpieczeństwo. Ja staram się wykonywać te badania regularnie. Trochę się obawiałam, ale pan doktor jest bardzo dobrym specjalistą, dlatego wiem, że wkrótce tu wrócę.

Pani Magda, która przyszła skorzystać z “Białej soboty” podkreśliła, że do badań namawia swoje znajome, przyjaciółki i koleżanki z pracy. Panie wzajemnie się mobilizowały.

– Moja babcia była chora na raka piersi, moja mama była chora na raka piersi – na szczęście wyzdrowiała, ale ja mam świadomość tego, że ja też mogę być  chora na raka piersi. Dlatego zachęcam wszystkie panie do tego żeby brały udział w takich badaniach profilaktycznych, bo dopóki nam się nic nie dzieje, to wydaje nam się że jesteśmy zdrowe, bo nic nie boli, a potem nagle okazuje się, że jest za późno.  Dlatego dziś jestem tutaj.

Skip to content