Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Drezdenko stawia na profilaktykę nowotworową

Share on facebook
Udostępnij

„Chronię życie przed rakiem”- to hasło przewodnie spotkania jakie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Drezdenku dla młodzieży oraz rodziców, których zainteresował temat bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom brodawczakiem ludzkim.

Dlaczego warto się szczepić?

Wirus HPV należy do najbardziej rozpowszechnionego na świecie. Wirusem tym zaraża się niemal połowa osób aktywnych seksualnie, najbardziej zaś narażone są młode kobiety. U około 80% organizm sam zwalcza infekcję, niestety u części osób zakażenie przybiera charakter przetrwały, co w zależności od typu wirusa może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy, brodawek narządów płciowych.

Jeszcze przed wakacjami maja ruszyć pierwsze bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla

dziewcząt urodzonych w latach 2008-2010, zamieszkujących gminę Drezdenko. Schemat szczepienia przeciw HPV składa się z dwóch dawek, które finansuje miasto. To bardzo ważna część profilaktyki, która może uchronić przed zachorowaniem na nowotwór szyjki macicy. A to bardzo podstępna choroba, która rozwija się długo i bezboleśnie, ale cechuje się wysoką śmiertelnością. Miasto uruchomiło program polityki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV w Gminie Drezdenko, na lata 2021-2023, który jest finansowany w całości z budżetu Gminy Drezdenko. Realizatorem szczepień jest Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Drezdenku.

Podczas spotkania w szkole zarówno młodzież jak i rodzice zapoznali się z przyczynami powstawania nowotworu szyjki macicy, a także dowiedzieli się jak ważna jest profilaktyka: wykonywanie cytologii, a także szczepienia. Prelekcję wygłosił dr n. med. Robert Markowski, który w sposób merytoryczny omówił zagadnienia związane z zachorowalnością na ten rodzaj nowotworu. Głos także zabrała Anna Płusa-  Kierownik Oddziału Ginekologii.  W spotkaniu oprócz młodzieży i rodziców udział wzięli: Burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska, Prezes Szpitala Maciej Bak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Zbigniew Kubasik, a także przedstawiciele NFZ w Zielonej Górze.

Przypominamy- szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Z programu szczepień mogą skorzystać dziewczynki (po ukończeniu 12 r. ż., a przed ukończeniem 13 r. ż.).  Do szczepień będą kwalifikowane osoby będące mieszkańcami gminy Drezdenko. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka zostanie zakwalifikowane do szczepienia.

Chroń życie przed rakiem- zaszczep się !

Skip to content