Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Ratujemy i uczymy ratować !

Share on facebook
Udostępnij

Nie straszny im deszcz i pogoda w kratkę, dzieci z Klesna dziś świętowały wspólnie swoje święto, które przypada 1 czerwca. Dzień Dziecka, a w zasadzie Dzień Rodziny dla mieszkańców Klesna przygotował sołtys, który postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym. A wiadomo, ze najlepsza dla młodych ludzi jest nauka przez zabawę, dlatego w taki sposób zostały przygotowane warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadziła ratowniczka Barbara. Niezmiernie cieszy nas fakt, iż czynny udział w tym spotkaniu wzięły całe rodziny.

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc tematyką pierwszej pomocy  oswajać  najmłodszych.

Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. 

Podczas zorganizowanego w pięknej scenerii arboretum należącego do Nadleśnictwa Smolarz dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Uczestnicy  pod czujnym okiem pani ratownik mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostali  zapoznani ze sprzętem ratującym życie i utrwalić znajomość numerów alarmowych. 


Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji wszyscy już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę lub kogoś dorosłego i powiadomić o zdarzeniu.  Spotkanie w Kleśnie dowodzi, że dzieci (i dorośli) chętnie się uczą i chcą doskonalić swoje umiejętności. A zatem możemy czuć się bezpiecznie!

Skip to content