Przygotowanie bazy laboratoryjnej do możliwości prowadzenia innowacyjnej diagnostyki laboratoryjnej oraz diagnostyki mikrobiologicznej, co w efekcie wpłynie na polepszenie dostępności do to zadanie priorytetowe pracowników Diagnostycznego Laboratorium Medycznego. Doposażenie w sprzęt najnowszych technologii w zakresie diagnostyki umożliwia wprowadzenie innowacyjnych metod diagnostycznych na potrzeby oddziałów szpitala i przychodni specjalistycznych, a także pacjentów kierowanych z innych podmiotów. Laboratorium wzbogaciło się w wysoce specjalistyczny, światowej klasy sprzęt diagnostyczny zapewniający wysoką jakość i wiarygodność wyników. Wśród nowości sprzętowych znajdziemy w laboratorium Ba400 analizator biochemiczny, niezbędny do wykonywania badań np. poziomu glukozy, mocznika, kreatyniny, elektrolitów i LDH. Analizator immunologiczny Access, na którym diagności wykonują badania TSH, FT3, FT4, przeciwciała CoV IgG i IgM, a także nowość; badania poziomu kwasu foliowego, ferrytyny, witaminy B12, czy markery- CEA, Ca125, Ca 19-9. Nad prawidłowością procesów laboratoryjnych czuwają specjaliści diagnostyki laboratoryjnej. Wszyscy pracownicy biorą udział w ciągłych szkoleniach zewnętrznych i wewnętrznych, co umożliwia dostosowywanie oferty badań do potrzeb zgodnych z rozwojem procesu leczenia. Laboratorium znajduje się na liście krajowej laboratoriów spełniających standardy oraz prowadzi kontrole jakości zgodne z normami międzynarodowymi. A jak pacjent powinien przygotować się do pobrania krwi?
- Na pobranie krwi należy zgłosić się rano (7:00-10:00) i najlepiej na czczo oraz bez palenia papierosów.
- Wcześniej nie należy wykonywać wysiłku fizycznego, a przed pobraniem krwi odpocząć 10-15 minut w pozycji siedzącej.
- Niektóre badania nie wymagają wcześniejszej głodówki, lecz pomimo tego pacjent powinien zgłosić się rano, gdyż zawartość badanych składników krwi waha się dobowo w wartości norm dostosowane są do tej pory dnia.
- Jeśli pacjent pobiera jakikolwiek lek, musi zgłosić ten fakt przed pobraniem krwi. Jeśli to możliwe należy wstrzymać się z przyjęciem leków do czasu pobrania krwi.
- Jeśli pacjent wypił lub zjadł posiłek przed pobraniem krwi powinien również poinformować o tym osobę pobierającą krew. Zalecane jest wypicie przed pobraniem szklankę wody.
- Pacjent powinien poinformować osobę pobierającą jeśli mdleje na widok krwi, aby wcześniej można było podjąć odpowiednie środki zaradcze.