WOŚP przekaże szpitalowi sprzęt do walki z sepsą!

Największa polska akcja charytatywna  miała miejsce w styczniu 2023 roku.  31. odsłona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod wodzą Jerzego Owsiaka tym razem zagrała na rzecz walki z sepsą.  – Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów – takie dane przytoczyła Fundacja WOŚP, której celem jest zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy.

Wspaniałe informacje dotarły do drezdeneckiego szpitala z Fundacji WOŚP- dzięki zebranym pieniądzom  Fundacja planuje kupić i przekazać do użytku:

– urządzenie do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF- 1szt.,

– urządzenie do oznaczania lekowrażliwości ( i ewentualnie identyfikacji) bezpośrednio z dodatniej próbki krwi- 1 szt.

– komorę laminarne do laboratorium mikrobiologicznego- 1 szt.

Wymieniony sprzęt trafi do szpitala prawdopodobnie już po wakacjach!