Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Szpital Powiatowy w Drezdenku

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Drezdenku

Share on facebook
Udostępnij

Do Powiatowego Centrum Zdrowia w Drezdenku trafiło osiem łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Darowiznę sfinansowała Barbara Boroń, franczyzobiorczyni McDonald’s Polska. W sumie Fundacja przekazała już 1492 łóżka do 102 szpitali w całej Polsce.
Spanie na wygniecionych materacach, łóżkach polowych i niewygodnych fotelach to wciąż codzienność rodziców czuwających przy dzieciach na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce. Te realia sprawiają, że mnóstwo rodziców – zamiast zregenerować swoje siły podczas snu – jest niejednokrotnie po nocy zmęczonych fizycznie i psychiczne. Wyrazem namacalnego wsparcia dla rodzin hospitalizowanych dzieci są łóżka, które Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazuje szpitalom w całej Polsce. Łącznie do użytku rodzin przekazano już 1492 łóżka 102 szpitalom w całym kraju.
To nie tylko odpowiedź na najbardziej przyziemną potrzebę, jak własny kąt do spania w czasie pobytu w szpitalu z dzieckiem. Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.
Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców
i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. W ubiegłym roku połączyli siły i razem podarowali ponad 250 łóżek dla rodziców szpitalom i oddziałom pediatrycznym w 34 miastach w całej Polsce. W tym roku łączą siły ponownie i podarują ponad 315 łóżek dla rodziców ponad 50 szpitalom. W ramach akcji osiem łóżek do Powiatowego Centrum Zdrowia w Drezdenku sfinansowała Barbara Boroń, franczyzobiorczyni McDonald’s Polska, wspierająca Fundację Ronalda McDonalda.
Każdy dzień spędzony w szpitalu jest wyzwaniem, a obecność rodziców przy dziecku to największe wsparcie, jakie można mu dać. Rodzice to gwarancja bezpieczeństwa. Chcemy być częścią tej pięknej inicjatywy. Wspierając tę akcję, wspieramy całe rodziny. To jest najważniejsze! – podkreśla Barbara Boroń, franczyzobiorczyni McDonald’s Polska.
– Ta niezwykła darowizna, sfinansowana przez Panią Barbarę Boroń, franczyzobiorczynię McDonald’s Polska, stanowi istotne wsparcie dla rodzin, które codziennie czuwają przy swoich dzieciach w czasie ich hospitalizacji. Wnosi w szpitalny oddział wiele radości i dziecięcego uśmiechu. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Fundacji Ronalda McDonalda za tę cenną inicjatywę. Łóżka przekazane naszej placówce są nie tylko wygodne, ale także wielofunkcyjne i kompaktowe, co jest niezwykle ważne w warunkach szpitalnych. Dzięki możliwości składania, w ciągu dnia mogą one służyć jako fotele, a w nocy zamieniają się w komfortowe miejsca do spania. To rozwiązanie pozwala rodzicom być blisko swoich dzieci przez całą dobę, jednocześnie dbając o własny wypoczynek i regenerację sił. Fundacja Ronalda McDonalda, poprzez swoją działalność, zmienia rzeczywistość polskich szpitali, a dziś zaczarowała nasz mały oddział pediatryczny, umożliwiając rodzicom godne warunki pobytu przy swoich dzieciach. Łóżka te są nie tylko odpowiedzią na najbardziej podstawowe potrzeby, ale również symbolizują wsparcie i troskę o dobro pacjentów i ich rodzin. Dzięki Pani Barbarze Boroń i innym donatorom wspierającym Fundację, możemy realnie wpływać na poprawę warunków hospitalizacji naszych małych pacjentów oraz komfort ich rodziców. Jest to dla nas niezwykle ważne, gdyż obecność rodziców przy łóżku chorego dziecka stanowi dla niego największe wsparcie emocjonalne i poczucie bezpieczeństwa – mówi Agnieszka Banaszek Prezes Powiatowego, Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Drezdenku.
Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną
w 62 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem
w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.
Domy Ronalda McDonalda, czyli najważniejsze programy Fundacji to komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek.
Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny
z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.
Program „NIE nowotworom u dzieci” skupia się wokół kolejnego kluczowego obszaru działań Fundacji, jakim jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o tej samej nazwie, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu.
Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland
i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.
Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć dwadzieścia pięć rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie, zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala rodzinom odzyskać poczucie normalności. Krakowski Dom w ciągu ponad ośmiu lat swojej działalności przyjął 727 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu
w Warszawie trwał 575 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami.
Trwają obecnie prace nad budową trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka
w warszawskim Międzylesiu. 
Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInie, Facebooku, Instagramie i Youtubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.
Ronald McDonald House Charities (RMHC), nasza organizacja partnerska, od której wszystko się zaczęło, ma już 50 lat! Została założona w 1974 r. w Filadelfii.

Skip to content